Domain almak için aceleci davranmayın; SEO’yu göz önünde bulundurun

GenelKategori
Okuma süresi: 6 dk
Enes USTA

Domain, IP adresi yerine kullanılan, belirli kelimeler ile internet sitelerine erişim imkânı sağlayan alan adıdır. Bir web sitesinin temel yapıtaşı olarak adlandırılan domain, üzerinde dikkatlice düşünmeyi gerektiren bir varlıktır. Hem işinize uygun, hem de bulunması, hatırlanması kolay bir domain almak önemlidir. Domain, SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) çalışmalarında da önemli bir yere sahiptir. Alınacak domain, indekslemede ve sayfa sıralamalarında önem arz eder.

İşte bu nedenle domain almak için acele etmemeli, SEO çalışmalarının başarısını etkileyen kriterleri de göz önünde bulundurarak karar vermelisiniz.

Şimdi bu kriterlerin neler olduğuna yakından bakalım…

Anahtar kelime uygunluğu

Rakiplerinizden bir adım önde olmanıza yardımcı olması için alacağınız domainin anahtar kelime ile uyumlu olması, domainde anahtar kelimenin yer alması gerekiyor. Anahtar kelimenin başta olması, SEO için olumlu etki yaratıyor. Örneğin, bir kozmetik siteniz var ise alan adını storekozmetik.com olarak değil; kozmetikstore.com sıralamasıyla satın almanız daha etkili olacaktır.

Uzunluk

Ziyaretçilerin web sitenize arama motorlarında arama yapmadan, adres çubuğuna domaininizi yazarak girmesi, SEO açısından önemli ve olumlu bir durumdur. Bu tür ziyaretler sonucunda Google, web sitesinin daha değerli olduğunu düşünerek aramalardaki sıralamasını yükseltir.

Bu nedenle domain almak için çalışma ve araştırma yaparken unutmayın ki seçeceğiniz domainin anahtar kelimeleri içermenin yanı sıra akılda kalıcı, kısa (maksimum 3 kelime), yazım ve telaffuz hatalarına mahal vermeyecek sadelikte olması gerekiyor.

Domain alırken tire işareti veya numaralar kullanmaktan kaçının. İstediğiniz domaini alamadığınızda araya tire işareti eklemeniz özgünlüğü kaybetmenize sebep olur. Üstelik potansiyel ziyaretçileriniz muhtemelen adresinizi girerken tireyi atlayacak ve rakip firmanın sitesine giriş yapacaklardır.

Uzantı

Domain almak için isim seçtikten sonra bir de uzantı seçmeniz gerekiyor. Domain uzantısının SEO üzerindeki etkisi hala uzmanlar tarafından tartışılmaya devam ediyor. Domaininiz anahtar kelimeyle uyumlu ve özgün olduğunda uzantının pek önemi kalmasa da .com uzantısı en çok tercih edilen uzantılardan biri.

Kullanıcılar genellikle sitenize giriş yaparken uzantıya çok dikkat etmezler. Tekrar gelmek istediklerinde yüzde 90’ı adres çubuğuna .com uzantısını yazacaktır.

Eğer aradığınız domaini.com uzantısı ile satın aldıysanız, bu ismin diğer yaygın uzantılarını (net, org, biz, info vs.) da satın alıp .com uzantılı sitenize yönlendirme yapabilirsiniz. Böylece sitenizin kopyasını oluşturan sahte rakiplerden de bir nevi korunmuş olursunuz.

En çok kullanılan domain uzantılarını ve ne tür işletmeler tarafından kullanıldıklarını sıralamak gerekirse;

  • com: Ticari Kuruluşlar
  • net: İnternet Kuruluşları ve Girişimciler
  • org: Organizasyon ve Dernekler
  • gov: Devlet Kurumları
  • edu: Eğitim Kurumları
  • mil: Askerlik Kurumları
  • ac: Akademik Kurumlar

Bir ülkeyi temsil eden domain uzantıları ise domain bazlı SEO açısından önem taşır.
Sitenin hedef kitlesini ülke bazlı daraltmak istiyorsanız bulunduğunuz ülkenin uzantısını kullanabilirsiniz.

Yerel aramalarda daha ön planda olabilmek için .ist ve .istanbul gibi şehir bazlı uzantıları da tercih edebilirsiniz.

domain almak domain yaşı temsili üçüncü yaş doğum günü pastası

Domain yaşı

Domain almak için acele etmeyin dedik ama domaininizin internette ne kadar süredir yer aldığı da önemli çünkü bu süre ne kadar uzunsa, tecrübe ve deneyim nedeniyle Google’ın o kadar güvenini kazanıyor. Bu nedenle uzun yıllardan beri faaliyette olan web siteleri, SEO çalışmalarında yeni açılan sitelere göre daha iyi sonuçlar alır.

Uzun yıllardır kullanılan domainler satın alırsanız (ki almadan önce satın alacağınız domainin önceden ceza alıp almadığını kontrol etmeniz gerekir), internet dünyasında yerinizi sağlamlaştırabilirsiniz. Bunu yapmak için GoDaddy’nin Alan Adı Satın Alma Hizmeti gibi hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

Domainin jenerik olması

Google için domainin jenerik olması kullanıcı deneyimi ve güvenilirlik, yani Google Trustrank ile ilgili bir sıralama ölçütüdür. Sözlük karşılıkları olan sözcüklerden oluşan domainler için uzantının önemi yoktur. bebek.com bebek.org, bebek.net gibi tüm uzantılar jeneriktir.

Google, akılda kalıcı ve maddi olarak çok değerli oldukları için jenerik domainlere önem ve öncelik verir. Sadelikleri ve markalaşma potansiyelinin çok yüksek olması jenerik domainleri önemli kılar. Google’ın jenerik domainlerle ilgili sıralama ölçütünden yararlanabilmek için aynı zamanda web sitenizin içeriği de kaliteli olmalıdır.

WHOIS bilgisi

Whois bilgisi, web sitesinin kimliği anlamına gelir; sitenin domain ve hosting bilgilerini içerir. Bu bilgiler sayesinde site domaini kayıtlı mı değil mi, domain kaydı ne zaman yapıldı ve ne zaman sona erecek, domain kaydını hangi firma yaptı, sitenin IP adresi nedir, hosting hangi ülkeye bağlı, domain sahibinin adı ve soyadı ile adresi ve telefon numarası öğrenilebilir. Google’ın whois bilgileri ile ilgili sıralama ölçütlerinden olumsuz etkilenmemek için geçmiş whois bilgileri sorunsuz olmalıdır.

Özetlemek gerekirse domain seçimi tek başına SEO’yu güçlü derecede etkilemese de SEO çalışmalarında önemli bir yere sahip. Domain almak için markalaşabilecek, akılda kalıcı, kısa ve anahtar kelimeye uygun bir seçim yapmanız özgün olmanız sizi aramalarda ve sıralamada üste çıkarmaya yardımcı olacaktır.

Editörün notu: Domain almak için harekete geçiyorsanız, konuyla ilgili aşağıdaki yazılarımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz:

İstediğiniz domainin mevcut olup olmadığına da hemen bakabilirsiniz:

Kullanılan Ürünler

Alan AdlarıDaha fazla bilgi edinin