Müşteri bulma: Freelance web profesyonelleri için başlangıç rehberi

GenelKategori
Okuma süresi: 6 dk
Tom Rankin

Freelance çalışma modelinin tercih edilmesinin pek çok iyi sebebi var. Ancak, size ödeme yapan bir müşteri bulana kadar yaptığınız işin sürdürülebilir olup olmayacağı hakkında sadece tahmin yürütebilirsiniz. İlk müşteri bulma aşamasını geçtikten sonra işinizin devamı gelebilir ve hatta başınızı kaşıyacak vaktiniz bile olmayabilir (bunu mümkün olan en iyi anlamda söylüyoruz).

Bu yazıda ilk müşterinizi nasıl bulacağınızı ve onların işini kazanmak için neler yapabileceğinizi ele alacağız. Ama ona geçmeden önce ne tür müşteriler çekmek istediğiniz üzerine bir konuşalım!

Müşteri profili oluşturmak sandığınız gibi bir şey değil

müşteri bulma müşteri profili siluet

Başta çok zor görünse de işe müşteriler konusunda temiz bir sayfayla başlamak kime odaklanacağınızı belirlemenize olanak sağlar. Bu, freelance kariyerinizin başında yüzleşeceğiniz en büyük zorluklardan biri olabilir ama ideal müşteriniz için bir profil belirleyerek işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Müşteri profili oluştururken düşünmeniz gerekenler kısaca şöyle:

  • Profil oluşturmak için müşterilerinizin yaşı ve cinsiyeti dahil olmak üzere ne gibi bilgilere ihtiyacınız olduğu.
  • Müşterilerin kişilikleri, zihniyetleri, yaşam tarzları, görüşleri gibi psikografikleriyle ilgili olan her şey.
  • Bu iki maddenin birbirine nasıl bağlandığı. Kısaca müşterilerinizin belirli eylemlerinden genel olarak nasıl davrandıklarını anlamaya çalışın.

Böylece müşteri profili oluşturmaya harika ama temel bir başlangıç yapabilirsiniz. Ayrıca bu bilgileri nasıl edineceğinizi de düşünmeniz gerekiyor. Örneğin anket ya da görüşme mi yapacaksınız? Potansiyel müşteri havuzunuz zayıfsa, bir “potansiyel potansiyel” müşteri veri tabanı oluşturmak için kendiniz networking yapmayı da deneyebilirsiniz.

İlk müşterinizin doğru müşteri olması önemli

Müşteri profil(ler)inizi belirledikten sonra ilk müşterinizi aramaya hazırsınız.

Kötü bir müşteri başlangıç aşamasında olan kariyerinize yardımcı olamaz, bu yüzden doğru müşteriyi bulmanız gerekiyor.

Bu size başta aşırı seçici davranıyormuşsunuz gibi gelebilir ama her şey konuya nasıl yaklaştığınıza bağlı. Pozitif bir yaklaşımla bakarsak, ihtiyaç ve isteklerinize uygun bir müşteri seçmek freelance çalışma “ritminizi” oturtmak için iyi bir başlangıçtır. Ayrıca size ilk projeniz için bildiğiniz ve rahat olduğunuz bir çalışma ortamı sağlar. Müşterilerinizi değerlendirmek için nesnel ve öznel kriterler belirlemek genel iş stratejinize ve o anki durumunuza uygun müşteri bulma aşamasının anahtarıdır.

Sosyal medya: Kedi fotoğraflarının altında saklanan faydalı networking aracı

Ahh, sosyal medya. Bu çok belirsiz bir terim ama aynı zamanda pek çok olumsuz çağrışımı da olabiliyor. Oysa sosyal medya deneyiminiz hiç de olumsuz olmak zorunda değil – hatta sosyal medyayı yüksek kaliteli (ve ücretsiz) bir network oluşturma aracı olarak düşünebilirsiniz.

Örneğin, müşteri profillerinize ve değerlendirme kriterlerinize uydukları takdirde otomatik olarak hizmetleriniz için birincil adaylar arasına girecek potansiyel müşterilerin listesinin derli toplu durduğu başka bir yer var mı? Bunu yaklaşık 3 satır önce söyledik ama tekrar etmeye değer – bu araç tamamen ücretsiz olabilir!

Sosyal medya ve içerik pazarlaması müşteri bulma amacıyla kullanabileceğiniz çok yönlü araçlardır.

Sosyal medya kullanarak ilk müşterinizi bulabilmeniz için kimi hedeflediğiniz hakkında bir fikriniz olması gerekiyor. Bu süreç bir nevi içerik pazarlaması etrafında dönüyor. Düzenli bir blog takvimi oluşturmak ve insanların günlük sorunlarına çözüm sunabildiğinizi göstermek için sosyal medya platformlarından faydalanmak potansiyel müşteri bulma yolunda size yardımcı olacaktır.

İşinizde biraz hız kazanıp müşteri edinmeye başladıktan sonra hedefli reklamları kullanmayı da düşünebilirsiniz.

Peki, müşteri bulma yolunda bunların hepsini nasıl bir araya getireceksiniz?

Bu tavsiyelerin bir araya getirilmesi, müşteri profilinize, genel hedeflerinize ve sayısız diğer faktörlere bağlı olarak değişir. Ancak konuştuğumuz her şeyi düşündüğünüzde bunları uygulamaya koymak büyük olasılıkla şu unsurların bir karışımı olacak:

  • En kötü durumda ne yapacağınız hakkında mantıklı bir planınız olsun. Örneğin müşteri havuzunuzun kuruması durumunda nasıl ek gelir sağlayabilirsiniz?
  • Bir iş kurmanın uzun vadeli bir proje olduğunun farkında olun ve anlık başarı beklentisi içinde olmayın.
  • Sürekli güncellenen bir blogunuz ve arama motoru optimizasyonu yapılmış harika bir web siteniz olsun ve işinizin pazarlamasını yaptığınız her mecraya bunların bağlantılarını ekleyin.
  • Bundan daha önce de bahsettik ama online ve çevrimdışı ortamlarda sürekli network kurmaya devam edin.

Kısacası, isminizi duyurmak için yapabileceğiniz pek çok şey var ama verdiğimiz tavsiyeler uzun vadede kârınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Hepsinden iyisi, bu yöntemler ayağınız yere daha sağlam basmaya başladıktan sonra müşteri havuzunuzu genişletmeniz için de oldukça yararlıdır.

İlk müşterinizi bulmanın anahtarı

Yola bir freelancer olarak çıkmak sizi zor bir “madde-22” durumuyla karşı karşıya bırakır: iş kazanmak için tecrübeye ihtiyacınız vardır ama müşterileri bulmadan da tecrübe kazanamazsınız. Bu, çoğu serbest çalışanın ilk engelde takılıp düşmesinin başlıca sebebi olabilir.

Neyse ki bu engeli aşmanın bir yolu var: ideal müşterinizi tanımlamak. Bunu yaptıktan sonra, profilinize uyan müşteri bulmak ve sosyal medyanın gücünden faydalanmak gibi sağduyulu yöntemler, ilk müşterinizi ve sonra daha fazlasını bulma konusunda en büyük yardımcılarınız olacak.