Web sitesi kurma: başarıya hazırlanın

GenelKategori
Okuma süresi: 20 dk
Andrew Claremont

Web sitesi, hiç uyumayan bir çalışan misali, bir işletmenin en önemli varlıklarından biridir. İşinizi, potansiyel müşterilere duyurmak için web sitenizi kullanabilirsiniz. Hatta çalışanlarınız için bir bilgi kaynağı görevi de görebilir. Ancak en önemlisi, web sitesi SİZİNDİR. Kendi varlığınızı oluşturmak için zamanınızı, enerjinizi harcıyorsunuz sonuçta. Peki, web sitesi kurma nasıl yapılır diye soruyorsanız, bu yazıyı okumaya devam edin.

Tüm avantajlarına rağmen Türkiye’deki mikro KOBİ’lerin yüzde 47’sinin halen web sitesi yok. Bu, gerçekten üzücü bir durum çünkü bir web sitesi kurma oldukça yüksek getirilere vesile olabilir.

Merhaba! Ben Andy McIlwain. Son on yılımı küçük işletmelere internet sitesi kurma konusunda yardım ederek geçirdim. Şirketlerin içindeki ekiplerde yer almamın yanı sıra ajanslarda, freelance ve eğitmen olarak da çalıştım. GoDaddy’de çalışmaktan gurur duyuyorum çünkü dünyanın dört bir yanında milyonlarca küçük işletmenin web sitesi kurma işletmlerine yardım ediyoruz.

Deneyimlerim bana web sitesi kurma konusunda insanların karşılaştığı en büyük zorluğun başlamak olduğunu gösterdi. Yakın bir arkadaşımın dediği gibi, “Neyi bilmediğimi bilmiyorum.” Küçük işletmeler, ne iş yaptıklarını çok iyi biliyorlar ancak işleri web sitesi kurmak değil. İşte bu yüzden bildiğim her şeyi sizlerle paylaşacağım. Benim belirttiğim yaklaşımların en iyisi olduğunu iddia etmiyorum ancak son 10 yıllık deneyimimi de baz alarak başarısı kanıtlanmış yöntemler olduklarını söyleyebilirim.

7 adımda web sitesi kurma

Kolay web sitesi yapma program alıp, yaptıkça öğrenme yöntemiyle çok fazla zaman kaybedebilirsiniz. Deney yapmak kötü bir şey değil tabii ki ama genel bir yol haritanız olması da verimli olmanız açısından önemli. İşte, site açmak için atmanız gereken 7 adım:

1. Alan adınızı alın
2. E-posta sağlayıcınızı seçin
3. Web siteniz için bir platform seçin
4. Sayfalarınızı planlayın
5. Web sitenizi kurun
6. Formlarla etkileşim ekleyin
7. Google Analytics yükleyin

Bu saydıklarımın sizi korkutmasına izin vermeyin. Web sitesi nasıl tasarlanır, nasıl kurulur öğrenirken kullanabileceğiniz pek çok araç, program ve kaynak bulunuyor. Hazırsanız, başlayalım!

1. Alan adınızı alın

web sitesi kurma alan adı

Web sitesi kurma veya profesyonel e-posta adresi oluşturma öncesinde atmanız gereken ilk adım kendinize ait bir  alan adı kaydettirmek.

İşinizi büyütseniz de, web sitenizi yeniden tasarlasanız da değişmeyen tek şey alan adınız. Bir hosting planından diğerine veya farklı bir platforma da geçseniz, alan adınız hiçbir zaman değişmeyecek.

Bu nedenle alan adınıza bir yatırım gibi bakmanızı öneriyoruz. Google ve diğer arama motorları web sitenizin içeriklerini endeksledikçe, alan adınızın değeri artıyor. Diğer web sitelerinin size bağlantı vermesi de alan adınızın değerinin artmasını sağlıyor.

Kısaca, alan adınızı ne kadar uzun süre kullanırsanız ve insanlar hakkınızda ne kadar fazla konuşursa, arama motorlarındaki performansınız o kadar iyi oluyor. Bu da potansiyel müşterilerin sizi bulabilmesi ve web sitesi trafiğinin artması anlamına geliyor.

İyi bir alan adının özellikleri nelerdir?

Yazımı kolay olsun. Özellikle yüz yüze tanıştığınız insanları web sitenize yönlendirmek istiyorsanız alan adınızın kolay yazılabilir olması önemli. Bu durumlarda insanlara sizi online ortamlarda nerede bulabileceklerini göstermek için daha çok kartvizitlere veya sözlü iletişime bağlı kalırsınız. Web sitenizi ziyaret etmelerini mümkün olduğu kadar kolaylaştırmanız gerek.

Kısa olsun. Kısa bir alan adını hatırlamak daha kolaydır ve estetik açıdan da göze iyi görünür. Bunlar markaların göz önünde bulundurması gereken önemli konular arasında yer alıyor. Alan adınızın kartvizitlere, ürünlere veya posterlere basıldığında nasıl görüneceğini hayal edin.

Rakamlar ve tireler olmasın. Bu, yukarıda bahsettiğimiz iki konuyu da kapsıyor aslında. Alan adınızı sözlü olarak paylaştığınızda kafa karışıklıklarını engellemeniz ve işletmeniz için profesyonel bir imaj oluşturmanız gerekiyor. İstisnalar var tabii ki; eğer marka adınızda rakamlar varsa o zaman çekinmeden alan adınızda da rakamlara yer verebilirsiniz.

Uygun uzantıyı kullanın. Alan adı uzantıları, yani .com, .org ve .net alan adınızın sonuna gelecek kısım da seçtiğiniz alan adı kadar önemli. Örneğin, .com işletmeler arasında en popüler alan adı uzantısıyken, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar daha çok .org uzantısını tercih ediyor. İstanbul’da faaliyet gösteren bir işletmeyseniz, .ist ve .istanbul alan adı uzantıları ile lokasyonunuzu da öne çıkarabilirsiniz.

Peki birden fazla alan adınız varsa ne olacak?

İşletmelerin birden fazla alan adını alması sık görülen bir durum. Farklı tercihler arasında yer alanlar şöyle olabiliyor:

 • Farklı alan adı uzantıları (.com, .net, .org, .istanbul, vs.)
 • Marka adının farklı yazılışları
 • İşletmeyle ilgili anahtar kelimeleri hedefleyen alan adları

Kaç adet alan adı alırsanız alın, unutmayın ki bir web sitesi bir tane ana alan adına sahip olmalı. Birkaç tane alan adı almanız durumunda diğerlerini ana alan adınıza yönlendirmelisiniz.

2. E-posta sağlayıcınızı seçin

web sitesi kurma e-posta

Alan adınızı aldıktan sonra atmanız gereken adım e-posta sağlayıcınızı seçmek. Hızlı bir şekilde profesyonel e-posta hizmeti kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu, web sitesi kurma bile kolay bir işlem ve profesyonel e-posta adresinizi kartvizitlerinize, işletmenizle ilgili diğer dokümanlara hemen ekleyebilirsiniz.

Profesyonel e-posta adresine neden ihtiyacım var?

Öncelikle, kişisel ve profesyonel yazışmalarınızı ayırmanız gerekiyor. Aynı zamanda işle ilgili yazışmalarınızı da saklamanız lazım. Kişisel e-postanızı bu işlere karıştırmamanız iyi olabilir.

İkinci neden ise markalama. Bir işletmeyle ilgili bir dokümanda @gmail.com veya @hotmail.com uzantılı bir e-posta adresi kullandıklarını gördüğümde hoşuma gitmiyor. Bu tarz e-posta adresleri markanın imajını olumsuz etkiliyor.

Kullan-at bir e-posta adresi kullanan işletme ne kadar ciddi, profesyonel olabilir ki?

Üçüncü neden de geleceğinizi sağlama almak. Çalışanlarınız veya farklı amaçlar için ek e-posta adresleri oluşturmanız gerekirse alan adınıza bağlantılı, iş adresine ihtiyaç duyacaksınız.

Artık Microsoft Office 365 gibi ürünler sayesinde yalnızca e-posta değil, bir işletmenin ihtiyaç duyabileceği, verimliliği artırmaya odaklı diğer ürünler de paket halinde kullanıma sunuluyor. Bu sayede yalnızca profesyonel e-posta adresine değil, depolama alanı, takvimler, kişi yönetimi, proje yönetimi gibi araçlara da sahip oluyorsunuz.

3. Web siteniz için bir platform seçin

web sitesi kurma platform

Profesyonel e-postanız kullanıma hazır olduğunda bir sonraki adım web sitesi kurma. Bunun için web sitenizi kurarken hangi aracı kullanacağınızı seçmeniz gerekiyor. Ben başlangıç için Hazır Web Sitesi ve WordPress’i öneriyorum. Şimdi bu iki seçeneği daha ayrıntılı inceleyelim…

Hazır Web Sitesi

Web sitesi mimarları, kullanım kolaylığına odaklanarak tasarlanıyor. Teknik konulara zaman harcamadan web sitesi kurmak isteyen kişilerin kullanımına yönelik geliştiriliyorlar.

Basit bir site açmak istiyorsanız, web sitesi mimarları iyi bir seçenek.

Yani, yalnızca ürün ve hizmetleriniz hakkında bilgi paylaşmak, fotoğraf ve video yüklemek, müşteri yorumlarını yayınlamak ve iletişim formu gibi temel özellikleri kullanmak istiyorsanız GoDaddy’nin Hazır Web Sitesi gibi bir ürün tam aradığınız araç olabilir.

Peki ya daha fazlasını istiyorsanız? Ya aslen online platformlarda yaşayacak bir işletme kuruyorsanız ve web sitenize gelen insanlara üyelik satmanız gerekiyorsa? Ya da bir yayın veya medya işi için web sitesi kuruyorsanız? İşte, bu noktada WordPress sahneye çıkıyor.

WordPress

WordPress, dünyanın en popüler içerik yönetim sistemi. Aslen bloglarda kullanımıyla bilinse de her tür web sitesi kurma için kullanılabiliyor. Web sitenize farklı fonksiyonlar eklemenizi sağlayan eklentilerin oluştuğu geniş bir kütüphanesi ve sayısız teması mevcut.

Çoğu insan WordPress’in ne kadar kolay kullanıldığından bahsediyor ancak pek çok gelişmiş araç gibi bir öğrenme eğrisi var. Web sitesi sahibi olarak yazılım güncellemeleri, yedekleme, güvenlik gibi konularda sorumluluk sizde. Daha ayrıntılı bilgi ve ücretler için GoDaddy’nin WordPress Web Siteleri ürününe göz atabilirsiniz.

Nasıl seçim yapacağım?

Karar verebilmek için neye ihtiyacınız olduğuna ve becerilerinizin neler olduğuna bakmalısınız.

 • Hazır Web Sitesi, istediğiniz her şeyi yapabiliyor mu?
 • WordPress ile web sitesi kurma için gereken becerilere, zamana sahip misiniz?
 • Sizi destekleyebilecek bir web uzmanıyla mı çalışıyorsunuz?

Unutmayın ki bir web sitesi, alan adına bağlıdır. Alan adı sizin olduğu sürece onu istediğiniz yere yönlendirebilirsiniz. Örneğin, bir web sitesi kurmanızı sağlayacak bir program ile başlayıp, ileride daha fazla özelliğe ihtiyacınız olduğunda platformunuzu değiştirerek WordPress’e geçiş yapabilirsiniz.

4. Sayfalarınızı planlayın

web sitesi kurma planlama

Web sitesi kurma işlemine girişmeden önce hangi sayfaları oluşturacağınıza ve sitenizde hangi bilgilere yer vereceğinize karar vermelisiniz. Benim tercihim, altı ana sayfa ile başlamak ve aşağıda sizinle bunun ayrıntılarını da paylaşacağım.

Planlama yaparken genellikle bir Word veya Google dokümanı açarak, her sayfayı ayrı bir başlık olarak yazıyorum. Başlıkların altına ise her sayfa için cevap vermem gereken soruları veya dâhil etmek istediğim bilgileri not ediyorum.

Ana Sayfa

Ana Sayfanızın amacı, işletmenizi tanıtmaktır. Hiç duymamış birine işletmenizi nasıl anlatırdınız? Size nasıl sorular sorarlardı? Ana Sayfanızda bu soruları cevaplamalısınız. Diğer sayfalar ise işletmenizin farklı alanlarına odaklanacaklar.

Hakkında

Hakkında sayfasını hikâyenizi anlatmak için kullanabilirsiniz. Ne üzerinde çalışıyorsunuz? Neye önem veriyorsunuz? İşletmenizin tarihçesi nedir? Nasıl kuruldu?

Ürün ve Hizmetler

Ürün ve Hizmetler sayfası, işletmenizin müşterilerine neler sunduğuna dair ayrıntıları içerir. Ne satıyorsunuz? Ürün ve hizmetlerinizin avantajları neler? Fiyatları nedir? İnsanlar ürün ve hizmetleriniz hakkında neler söylüyor?

SSS

Sıkça Sorulan Sorular (SSS) sayfasını genellikle “Yardım” veya “Destek” konularının başlangıcı olarak görüyorum. İnsanların, satın alım yapmadan önce sorabileceği soruları bu sayfada cevaplayabilirsiniz.

İletişim

Eğer hizmet satışı yapıyorsanız, bu web sitesi için oldukça önemli bir sayfa çünkü yeni müşterilerin size ulaşmasının bir yolu. Ürün satışı yapıyorsanız da bu sayfayı özel siparişler için kullanabilirsiniz. Bunların hiçbiri için olmasa da bile İletişim sayfanız, insanların size ulaşmasını sağlar ve öncelik verilmesi, arada bir gözden geçirilmesi gereken sayfalardan biridir.

E-posta adresi ve/veya telefon numarası gibi iletişim bilgiler genellikle Hakkında veya İletişim sayfasında yer alır. Ziyaretçilerinizin işini kolaylaştırmak için bu bilgilere her iki sayfada ve hatta alt bilgi kısmında da yer verin.

Haberler

Haberler sayfanızda özel duyurularınıza, ürün ve hizmetlerinizle ilgili güncellemelere, faaliyetlerinizin perde arkasına yer verebilirsiniz.

5. Web sitenizi kurun

web sitesi kurma

Bu noktaya geldiğinizde alan adınız, profesyonel e-postanızı almış ve web sitesi kurulum platformunuza karar vermiş olmalısınız. Aynı zamanda hangi sayfaları oluşturacağınıza ve bu sayfalarda hangi ana bilgilere yer vereceğinize de karar verdiniz. Şimdi, web sitesi kurma işlemine geçmenin sırası geldi.

Bu adımda web sitesi tasarımının farklı unsurlarına göz atacağız:

 • Şablon: web sitenizde farklı unsur ve bileşenlerin nerede yer alacağı
 • Üst bilgi ve alt bilgi: her sayfada yer alacak unsurlar
 • Metinler: her sayfada farklılık gösterecek, işletmenizle ilgili bilgileri barındıran yazılar
 • Medya: fotoğraflar, logolar ve videolar
 • Stil: Marka kimliğinizi yansıtacak şekilde seçeceğiniz font’lar ve renkler

Şimdi bunların hepsine teker teker bakalım…

Şablon

Şablon dediğimizde farklı unsur ve bileşenlerin web sitenizin neresinde yer alacağından bahsediyoruz. Örneğin, zimlicious.com sitesine göz atalım…

web sitesi kurma zimlicious

Logonun da yer aldığı üst bilgi kısmı var, sol tarafta ise sosyal medya bağlantıları yer alıyor. Fotoğrafın yer aldığı karusel kısmında ise en son haberler dönüyor. Bir yazıya tıkladığınızda, reklam ve web sitesi içindeki diğer bağlantıların yer aldığı, “sidebar” dediğimiz kısım sağ tarafta yer alıyor. Bunlara ek olarak “Yorum Yap” ve “Ara” gibi eylem çağrıları da bulunuyor.

Yani sayfa şablonu, tüm bu unsurların nerede yer alacağını belirliyor. Web sitesi içinde farklı sayfalara gittiğinizde bunların şablonlarının da farklılık gösterdiğini göreceksiniz.

Peki, şablona nasıl karar veriliyor? Neyi dâhil edeceğinizi ve nerde yer alması gerektiğini nasıl belirliyorsunuz? Bunun için şablonların ana unsurlarına bir bakalım…

Üst bilgi

Üst bilgi genellikle web sitesinin her sayfasında görünür olur ve ana navigasyon ile her zaman görünmesi gereken unsurları ve bağlantıları barındırır. Üst bilgi, insanların web sitenizde yollarını bulabilmesi açısından önemlidir çünkü genellikle sayfalar arasında geçişi sağlar.

Ana navigasyon

Ana navigasyon, genellikle üst bilginin bir parçasıdır. Amacı, ziyaretçilere anlaşılması ve kullanımı kolay bir yol haritası sunmaktır. Planladığınız sayfaların tümü ana navigasyonda yer alır.

Alt bilgi

İkinci standart unsur ise alt bilgidir. Aynı üst bilgi gibi alt bilgi de her sayfada aynı şekilde görünmelidir. Alt bilgi, ana navigasyonda yer almak için yeterli olmayan ancak önemli de olan bağlantıları barındırır. Kullanım Koşulları, Gizlilik İlkeleri gibi bilgilere giden bağlantıların yeri alt bilgidir.

İçerik

Sayfalarınızı planlarken gördüğünüz gibi her sayfa başka bir konuyu ele alıyor. Örneğin, Ana Sayfa işletmenizi tanıtırken, Hakkında sayfası ürün, hizmet ve faaliyetleriniz hakkında daha fazla bilgi veriyor.

Her sayfayı oluştururken bu konuları birine yüz yüze anlattığınızı hayal edin.

Onlara ne anlatırdınız? Vurgulayacağınız noktalar hangileri olurdu? Sayfalarınızın içeriğini planlarken bu yaklaşımı kullanabilirsiniz. Hangi bilgileri, neden vermek istiyorsunuz?

Sayfa içerikleri genellikle yazı ve görsellerden oluşur.

Metinler

web sitesi kurma metinler

Metinler, web sitesi içerisinde yer alan yazılardır ve bunların kalitesi, işletmenizin imajını da etkiler.

Kaliteli yazı, göz ardı edilmemelidir.

Mükemmel yazılar yazmak zorunda değilsiniz ancak özenli, kaliteli yazılar yazmaya özen göstermelisiniz. Bunun için de birkaç ipucum var:

 1. Ana Sayfadaki metni kısa tutun ve sizi farklı kılanın ne olduğunu açıklayın.
 2. Ürün ve hizmetler sayfasında sadece özelliklerine değil, avantajlarına da yer verin.
 3. Metinlerinizin kolay okunması için ara başlıklara ve listelere yer verin.
 4. Markanızın kişiliğini doğru tonlama ve stille metinlerinize yerleştirin.
 5. Basit, herkesin anlayacağı bir dille yazın.
 6. Gramer ve imla kontrolü yapın.

Medya

Medya söz konusu olduğunda kötü görsellerin marka imajınızı zedeleyebileceğini unutmayın. Bu nedenle temel fotoğraf becerileri edinmeniz, bütçeniz varsa da profesyonel bir fotoğrafçıyla çalışmanız iyi olabilir.

İyi fotoğraflar, satış yapmanın olmazsa olmazıdır.

İyi fotoğraflar, insanları bir ürün için daha fazla ücret ödemeye bile teşvik edebilir. Ürün fotoğrafı dediğim zaman bir ürünü beyaz bir arka fonun önüne koymaktan bahsetmiyorum; Ikea’nın kataloglarında ürünlerini nasıl yerleştirdiğini düşünün. Ürünler, kullanımlarına uygun alanlar içinde fotoğraflanıyor ve bu sayede tüketiciler onları nasıl kullanabileceklerini görüyor.

web sitesi kurma görseller ikea

Görseller, hizmet odaklı işletmeler için de önemli. Çünkü hizmet söz konusu olduğunda asıl ürün insanlar. Ekip fotoğrafları ve portreler potansiyel müşterilerin kimlerle çalışacaklarını görmelerini sağlayabilir.

Yani, yazı ve görseller başlangıç noktanız. Ancak gerçek bir etki yaratmak istiyorsanız video üretimini de göz önünde bulundurmalısınız. İşte birkaç fikir:

 1. Sunduğunuz ürün ve/veya hizmetler hakkında bir video
 2. İşletmenizle ilgili bir konuda ipuçları veren bir video
 3. Sizinle çalışmaktan mutlu olan bir müşterinizin hikâyesini anlattığı bir video

Web sitesi için video ve görsel toplarken onları hangi sayfada kullanacağınızı da düşünün. Örneğin, çalışanlarınızla çektiğiniz videolar Hakkında sayfanız için uygun olurken, ürün fotoğraf ve videoları Ürün ve Hizmetler sayfanız için uygun olacaktır.

Kaliteli görsel öğeler web sitenizin dışında da işinize yarayacaktır.

Eğer gün içinde fırsat buldukça iyi fotoğraf veya videolar çekebiliyorsanız bu becerinizi kullanarak YouTube’da paylaşmak üzere orijinal içerik oluşturabilirsiniz. Akıllı telefonunuz varsa, ihtiyacınız olan araç zaten elinizde! Biraz internet araştırması yaparak kompozisyon, ışık ve ses gibi konularda bilgi edinerek kendinizi geliştirebilirsiniz.

Stil

Stil, web sitesi için seçtiğiniz font’ları ve renkleri kapsıyor. Tüm bu kararların marka kimliğinizi yansıtmasına dikkat edin.

Hangi font’ları ve renkleri kullanacağınıza karar verdiğinizde bunları not edin ki hem online, hem de çevrimdışı pazarlama faaliyetlerinizde bunları kullanarak tutarlılık sağlayın.

Nereden başlayacağınıza emin değilseniz, şimdiye kadar ürettiğiniz pazarlama içeriklerine göz atın ve onlara uygun seçimler yapın. Şimdiye kadar böyle materyalleriniz olmadıysa çevrenize ve müşterilerinize sorun. Markanızı duyunca akıllarına nasıl stiller geliyor? Bu da işe yaramazsa işletmenizi ve kendi tarzınızı baz alarak seçim yapabilirsiniz.

6. Formlarla etkileşim ekleyin

Web sitesi kurma adımlarınızı planlarken formlara da mutlaka yer vermelisiniz çünkü formlar, web sitenize etkileşim eklemenin en kolay ve etkili yollarından biridir. Şunları bir düşünün:

 • Formun amacı ne?
 • Formu kullanarak hangi bilgileri toplamak istiyorum?
 • Bu bilgileri topladıktan sonra ne yapacağım?

Bu soruları cevaplayarak formları kullanmanın çeşitli yollarını bulabilirsiniz. Birkaç örnek vermemiz gerekirse:

 • Fiyat bilgisi alın
 • Randevu alın
 • Yarışmaya katılın
 • Yardım alın
 • Soru sorun
 • Geribildirim veya yorum paylaşın
 • Hikâye veya görüş paylaşın

Tüm bunlar bir form üzerinden yapılabilir. Tek bilmeniz gereken hangi bilgileri toplamak istediğiniz, hangi alanlara yer vermeniz gerektiği ve kullanıcıların formu düzgün kullanabilmesi için bu alanları nasıl adlandıracağınız.

E-posta toplama formu

İsminden de tahmin edeceğiniz gibi bu e-posta adreslerini toplamanıza yarayacak bir formdur. GoDaddy E-Posta Pazarlama gibi bir ürünle birlikte çalışarak forma girilen adresler toplanır.

Bu sayede topladığınız e-posta adreslerine son duyurularınız, kampanyalarınız, özel promosyonlar gibi bilgilerin yer aldığı e-postalar gönderebilirsiniz.

Unutmayın ki e-posta listeniz, en önemli varlıklarınızdan biridir. E-posta pazarlama satışlarınızı artırmanın ve müşterilerinizle iletişimde kalmanın oldukça etkili bir yoludur.

7. Google Analytics yükleyin

Son adım, Google Analytics yüklemek. Bu, web sitenizin nasıl kullanıldığını, kimlerin ziyaret ettiğin, hangi sayfayı ne kadar görüntülediklerini izlemenin yoludur. Bu verileri takip ederek daha bilinçli kararlar verebilirsiniz.

Web sitenizin nasıl kullanıldığı hakkında ne kadar bilgiye sahip olursanız, o kadar iyi.

Google Analytics sayesinde hangi sayfalarınızın daha fazla ilgi çektiği gibi pek çok veriyi elde edebilirsiniz.

Bu da bizi Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) konusunda getiriyor: göreceksiniz ki web sitesi kurma işlemini tamamlar tamamlamaz ziyaretçi almaya başlamayacaksınız. Önce web sitenizi arama motorlarına göre optimize etmeniz, bunun için de bir SEO stratejisi oluşturmanız lazım. Bu konuda bilgi almak için de aşağıdaki yazılarımızı inceleyebilirsiniz:

Peki, internet sitesi kurma maliyeti nedir?

"Tüm bunlar iyi, hoş ama web sitesi fiyatları nasıl?" dediğinizi duyar gibiyim. Site açmak söz konusu olduğunda 4 temel maliyeti hesaba katmalısınız: alan adı, hosting, bir geliştirici ile çalışmak ve WordPress kullanmayı planlıyorsanız WordPress tema ve eklentilerinin ücretleri. Seçtiğiniz alan adına ve hosting ihtiyaçlarınıza göre maliyetler farklılık gösterecektir ancak şunu da unutmayın ki site açmak korktuğunuz kadar pahalı değil. Hazırlık yaparken nelere dikkat edeceğinizi öğrenmek için İşletme web sitesi için bütçe hazırlarken 4 maliyete dikkat! başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sonuç

Web sitesi kurma için atmanız gereken adımları tekrar hatırlayalım: alan adınızı alın, e-posta sağlayıcınızı seçin, web sitesi kurulum platformu seçin, sayfalarınızı planlayın, web sitesi kurulumunu gerçekleştirin, formlarla etkileşim oluşturun ve performans takibi için Google Analytics yükleyin. Eğer web sitesi kurulumuna yeniyseniz, GoDaddy’nin Hazır Web Sitesi’ni bir denemenizi tavsiye ederim. Bu yazıda bahsettiğim adımları takip ederek, bir saatten kısa sürede profesyonel görünümlü bir web sitesi oluşturabilirsiniz.