Yemek blogları: En iyilerinden öğrenmeniz gereken 8 püf noktası

GenelKategori
Okuma süresi: 6 dk
Raubi Marie Perilli

Kendi yemek blogunu açmak isteyen yetenekli bir pastacı ya da aşçıysanız, başlamanıza yardımcı olacak bir tarife ihtiyacınız olacak. Pastalar, kurabiyeler, hamur işleri ve leziz yemeklerle dolu bir blog oluşturma konusunda size ilham vermeleri için internetteki yemek blogları arasından en iyilerini inceledim. İşte bulduklarım:

Karşı konulamaz yemek blogları arasına katılmak için bu 8 kuralı izleyin

 1. Diğerlerinden sıyrılmanın bir yolunu bulun.
 2. Her tarife güzel fotoğraflar ekleyin.
 3. Blogunuzu taze tutmak için mevsimler tatlar kullanın.
 4. Yemek günlerini es geçmeyin.
 5. Tarif paylaşımını teşvik edin.
 6. Okuyucu çekmek için Pinterest kullanın.
 7. Bir e posta listesi başlatın ve geliştirin.
 8. Tariflerinizin kolayca bulunmasını sağlayın.

Şimdi tüm bu leziz püf noktalarına daha yakından bakalım.

1.En iyi yemek blogları farklılaşmanın bir yolunu buluyor

En iyi yemek bloglarının en büyük özelliği ilginç bir açı, benzersiz bir konu ya da farklı bir sese sahip olmaları. İnternette sayısız blog var, bu yüzden dikkat çekmek istiyorsanız farklı bir şeyler yapmanız gerekiyor. Yemek blogunuza başlarken mutfağın tek bir alanına odaklanmayı (organik yiyecekler, ekmek pişirme, kurabiyeler vb.) ya da yazılarınıza benzersiz bir yaklaşım getirmeyi (örneğin her zaman çocuğunuzla yemek pişirme ya da tarifleri şarapla eşleştirme gibi) düşünün.

2. Her tarife güzel fotoğraflar ekleyin

Yemek sunumunda tabağa yerleştirme ne kadar önemliyse, fotoğraflar da yemek blogları için o kadar önemli. En iyi yemek bloglarıyla yarışabilmek için, yazılarınıza yüksek kaliteli görseller eklemeniz gerekiyor. Fotoğraf çekip yayınlarken şu ipuçlarını aklınızda bulundurun:

Tüm süreci belgeleyin. Fotoğraf çekmeye başlamak için yemeğin son haline gelmesini beklemeyin. Baştan sona tüm pişirme sürecini fotoğraflayın.

Farklı açılar deneyin. Farklı yiyecekler farklı açılardan güzel görünür. Bu yüzden yemeklerinizi öne çıkaracak en iyi yolu bulmak için farklı açılar (yandan, tepeden, karşıdan, yakın çekim vb.) deneyin.

Fotoğraflara stil verin. Fotoğraf çekerken ana konu (yani hazırladığınız yemek) önemli olsa da etrafındaki her şey de bir o kadar önemlidir. Fotoğraflarınıza tabağın etrafına ayrıntı ekleyerek (içecekler, çatal-bıçak, garnitürler vs.) ve tabağı süsleyerek stil verin.

Fotoğraflarınızı doğal ışıkla çekin. Fotoğraf çekerken olabildiğince çok doğal ışık kullanmaya çalışın. Ancak fotoğraflarınızın solgun görünmesine neden olabileceğinden doğrudan güneş ışığından kaçının.

Bir reflektör alın. Eğer yeterli doğal ışık bulamıyorsanız, bir reflektör kullanmayı deneyin. Reflektörler, ışığı bir nesne üzerine yansıtan beyaz yüzeylerdir.

yemek blogları brownie tarifi damys kitchen
Damy’s Kitchen kaliteli yemek fotoğraflarına çok iyi stil vererek görsel çekiciliği yüksek bir blog oluşturuyor.

3. Blogunuzu taze tutmak için mevsimsel tatlar kullanın

En iyi yemek blogları mevsim değişikliklerine dikkat eder ve seçtikleri tariflerde bu trendleri ve tatları yansıtır. Mevsim değiştiğinde, yılın o zamanıyla eşleşen yiyecekler yapmaya özen gösterin. İşte birkaç öneri:

Bahar: havuç, bal, çilek, vanilya
Yaz: limon, portakal, şeftali, mısır
Sonbahar: elma, karamel, ceviz, balkabağı
Kış: tarçın, çikolata, ayva, nar

4. Yemek günlerini es geçmeyin

Yemek blogunuza çeşitlilik katmak için sadece bayramlar gibi resmi tatillere odaklanmayın. Yemek günlerinden de ilham almayı deneyin. Yumurta günü, çikolata günü, yer fıstığı günü hatta krem dolgulu bisküvi günü gibi eğlenceli ve sıra dışı günler bulup ilham almak için bu listeyi kullanabilirsiniz.

5. Tarif paylaşımını teşvik edin

En iyi yemek bloglarının çoğunun bu kadar başarılı olmasının sebebi, yeni kitleler çekmeye, okuyucularla daha derin ilişkiler kurmaya ve sitelerine trafik çekmeye yardımcı olan güçlü bir sosyal medya varlıkları olmasıdır. Blogunuzu oluştururken sosyal medya paylaşımlarını da her zaman aklınızda bulundurun.

 • Okuyucularınızın yazılarınızı sosyal medyada paylaşmalarını kolaylaştıracak sosyal ikonlar ekleyin.
 • Her yazınız için belirli sosyal medya platformlarında iyi performans gösterecek şekilde tasarlanmış özel görseller oluşturun (Pinterest için dikey görseller, Facebook için yatay görseller vs.).
 • İnsanların paylaşmak isteyecekleri içerikler oluşturun. Sosyal paylaşmayı sağlamak için tariflere benzersiz yaklaşımlar getirin veya blogunuzu deerli bir kaynak olarak konumlandırın.

6. Okuyucu çekmek için Pinterest kullanın

Güçlü bir Pinterest varlığına sahip olmak, en iyi yemek blogları arasına girmenize yardımcı olabilir. Bu görsel odaklı sosyal medya platformu, yemek tarifleri ve güzel yemek fotoğrafları arayan kitle arasında inanılmaz derecede popüler. Bu yüzden blogunuzu oluştururken, Pinterest profilinizi ve varlığınızı oluşturmaya da bir o kadar önem verin.

7. Bir e posta listesi başlatın ve geliştirin

İyi blog yazarlarının bir başka gizli malzemesi e posta listeleridir. E posta listesi, okuyucularınızla doğrudan iletişim kurabilmenizi sağlar. Takipçilerinizle iletişim haline kalmanızı, yeni içerik paylaştığınız anda onlara duyurabilmenizi ve hatta blogunuzdan gelir elde etmeye karar verirseniz ürün ve hizmetlerinizi tanıtabilmenizi sağlar.

En iyi yemek blogları arasına girmek istiyorsanız, e posta listenizi ilk günden oluşturmaya başlayın.

8.Tariflerinizin kolayca bulunabilmesini sağlayın

Son püf noktamız en önemlilerinden biri, çünkü bir yemek blogunu en iyi yapan unsurlardan biriyle ilgili: tariflerle. En iyi yemek blogları tariflerini hem arama motorlarının hem de okuyucuların ilgisini çekecek şekilde hazırlarlar.

yemek blogları arama motoru limonlu kek tarifi

Schema işaretlemesi kullanarak arama motorlarının ilgisini çekin

Schema işaretleri, arama motorlarının içeriği anlamasına yardımcı olmak için bir internet sayfasının meta verilerine eklediğiniz bilgilerdir. Tarifleriniz için schema işaretlemesi ekleyerek arama motorlarının onları sonuç sayfalarında kısa bir tarif şeklinde (yukarıda olduğu gibi) çıkarmasını sağlayabilirsiniz.

Tarif kartları ile okuyucuların ilgisini çekin

Tarif kartı, tariflerinizin malzemelerinin ve talimatlarının güzelce biçimlendirilmiş bir şekilde görünmesini sağlayan, blogunuza ekleyebileceğiniz bir sayfa öğesidir. Okuyucular tarif kartı formatını okuması, indirmesi, basması ve saklaması kolay olduğu için çok severler.

yemek blogları cafe fernando erikli tart tarif kartı
Café Fernando tariflerine neredeyse sanatsal fotoğraflar eklemenin yanı sıra, malzeme ve talimatları kolay okunabilen tarif kartı formatında sunuyor.

Artık en iyi yemek blogları arasına girmenize yardımcı olacak bir web sitesi oluşturmanın tarifini aldığınıza göre, sıra işe koyulmaya geldi. Evinizde yaptığınız en sevdiğiniz tarifleri bir araya getirin ve blogunuzu başlatın ya da mevcut sitenize blog ekleyin.

Kullanılan Ürünler