Tatil indirimi stratejileri: Türkiye’de başarılı bir yıl sonu indirimi gerçekleştirmek için 10 ipucu

GenelKategori
Okuma süresi: 15 dk
Adem Asha

Tatil sezonu Türkiye'daki işletmeler için yılın çok önemli bir dönemidir. Bayram tatili ruhunun tüm hızıyla devam ettiği ve tatil alışverişçilerinin aktif olarak hediye ve fırsatlar aradığı bir ortamda, perakendecilerin ve e-ticaret işletmelerinin başarılı tatil indirimi stratejileri planlaması ve yürütmesi hayati önem taşıyor.

Türkiye’de en çok “hediye” kelimesinin arandığı dönem 2022 yılında aralık ayında oldu yani yılbaşına doğru, “İndirim” kelimesinin en çok araştırıldığı dönem ise kasım ayı yani Kara Cuma’nın olduğu dönem

Bu makalede, Türkiye'de başarılı bir yıl sonu indiriminin nasıl gerçekleştirileceğine ilişkin tatil indirimi stratejileri ipuçlarını inceleyeceğiz. Bu, Noel ve Yeni Yıl için alışveriş yapmak isteyen müşterileri yakalamak amacıyla tatil pazarlama planınıza avantajlı bir başlangıç yapmanızı sağlar.

1. Erken başlayın ve ileriyi planlayın

Yapılan araştırmalara göre Türkiyenin %36’sı yılbaşı alışverişini yılbaşına 1-2 hafta kala yapacak kalan kitle ise ondan bir ay önceden başlayarak hediyelerini alıyor. Tatil pazarlama kampanyanıza erken başlayarak potansiyel müşterilerinizin dikkatini rakiplerinizden önce çekebilir ve satışınıza yönelik beklenti oluşturabilirsiniz.

2. Doğru anlaşmaları yapın ve teşvikler sunun

anlaşma

Doğru anlaşmalar yapmak belki de herhangi bir satış stratejisi oluşturmanın en önemli adımı olabilir. Eğer ki doğru uygularsanız umduğunuz satışları elde edebileceksiniz. Ancak yanlış uygularsanız satış yapamazsınız hatta belkide daha kötüsü tatil öncesi ticaretinize zarar verebilirsiniz.

Tatil alışveriş sezonunda müşterileri cezbetmek için özel fırsatlar ve teşvikler sunun. Sadık müşterilerinize ücretsiz hediyeler, sınırlı süreli indirimler veya özel teklifler sunmayı düşünün. İndiriminiz için geri sayımın tanıtımını yaparak veya belirli ürünlerin stoklarının sınırlı olduğunu vurgulayarak aciliyet duygusu yaratın.

test edilmiş birkaç ipucu:

Belirli ürünleri seçin

Ürünlerinize yalnızca mağaza genelinde indirim yapmayın. Akıllıca seçim. Devretmek istediğiniz ürünlerde indirim yapın ve fiyatları büyük ölçüde düşürün. Hala para kazanabilmek için satış marjlarınızın iyi olduğu ürünleri seçin.

Paketler oluştur

Ürün paketleri oluşturun ve indirim yapın. Bu şekilde sipariş değerini artırıyor ve daha fazla stok çeviriyorsunuz. Bu aynı zamanda müşterilerin daha sonra bireysel ürünler için tam perakende fiyatını ödeme konusunda cesaretlerinin kırılmamasını sağlar.

Ek değer sağlayın

Değer yalnızca bir indirim faktörü değildir. Bir çeşit katma değer sağlayın. Bu ücretsiz bir ürün, monogram veya özel bir eklenti olabilir.

Ücretsiz kargo

Evet, perakendeciler için bir masraf. Ancak ücretsiz gönderimin tüketici üzerindeki etkisini düşünün.

Bir çalışma, "Müşterilere 6,99 ABD doları tasarruf sağlayan ücretsiz gönderim tekliflerinin, alışveriş yapanlar için ürünlerde 10 ABD doları indirimden daha fazla ilgi gördüğünü ortaya çıkardı." İndirimle daha fazla tasarruf etmelerine rağmen.”

Ilişkin: karlılığınıza Zarar vermeden nasıl ücretsiz kargo fırsatları sünabilirsiniz

Yüzde değil birim bazında indirim

Geleneksel olarak perakendecilerin 100$'ın altındaki ürünler için yüzdesel indirimleri, 100$'ın üzerindeki ürünler için ise dolar indirimlerini kullanmaları önerilir.

Ancak tüketiciler tatil fırsatlarıyla dolup taşarken, ürününüzün fiyatı ne olursa olsun dolar indirimlerine bağlı kalmanızı öneririm. Ne kadar tasarruf edeceklerini açıkça belirtin.

Profesyonel ipucu: Tasarruflarınızı doğrudan e-posta kampanyalarınızın Konu satırına koyun; insanlar bir indirime karşı koyamaz.

Birkaç ek satış ve çapraz satış tasarlayın

Küçük işletmenizin satışlarını artırmak için aşağıdakilerden birini yapabilirsiniz:

 • Daha fazla müşteri çekin veya
 • Ortalama sipariş büyüklüğünüzü artırın
 • İndirim yapacağınız ürünleri değerlendirirken, her indirimli ürün için ideal çapraz satış veya üst satış yöntemine sahip olup olmadığınızı düşünün.

Ilişkin: E-ticaret gelirinizi arttırmak için indirim kodu ve kuponlarını nasıl kullanabilirsiniz?

3. Satış platformunuzu hazırlayın

Herhangi bir satış stratejisinin ikinci adımı ürünlerinizi nerede satacağınıza karar vermektir. Şunları seçebilirsiniz:

 • Kendi çevrimiçi mağazanızı oluşturun
 • Sosyal medya aracılığıyla doğrudan satış yapın
 • Önde gelen pazarlardan birine katılın

Seçenekleri tartışalım.

bilgisayarda oturan kadın

Kendi çevrimiçi mağazanızı oluşturma

İşletmeniz için zaten bir web siteniz varsa, aynı platformu kullanmayı ve sadece bir e-ticaret özelliği eklemeyi seçebilirsiniz.

Kendi mağazanızı açmak çaba gerektirir ancak kârınız üzerinde tam kontrol sahibi olmanızı sağlar.

Örneğin, bir WordPress web siteniz varsa WooCommerce’in eklenmesini isteyeceksiniz. Bu, sitenizde satış yapmanızı mümkün kılacaktır. Bir web siteniz yoksa GoDaddy'nin basit Yönetilebilir worpress e-ticaret hosting gibi size en uygun platformu seçme fırsatınız olur.

Sosyal medyada satış

Önde gelen üç seçenek var: Facebook, Instagram ve Pinterest. Bir Facebook mağazası veya Instagram mağazası kurup satışa başlamak çok basit. Pinterest, bireysel Pinleriniz aracılığıyla satış yapmanıza olanak tanır.

Yalnızca sosyal medyada satış yapmanın bir dezavantajı mı var? Takip sistemi yoktur, dolayısıyla bir DM'yi kaçırırsanız satışı kaybetmekle yükümlüsünüz. Ve ödeme işleminden gönderime kadar her şey manueldir.

Ayrıca, e-postalar gibi müşteri verilerine sahip değilsiniz - sosyal medya kanalları buna sahiptir - dolayısıyla e-posta listeleri oluşturamaz ve bültenler/web sitesi teklifleri vb. ile müşterileri yeniden hedefleyemezsiniz.

Bir pazara katılma

Yeni çevrimiçi mağaza sahiplerinin karşılaştığı ilk engellerden biri, insanları web sitenize getirmektir.

Pazar yerinde satış yapmanın avantajı yerleşik hedef kitledir

Ancak pazaryerleri herkes için doğru satış stratejisi olmayacaktır. Etsy gibi bazıları belirli ürün türlerinde uzmanlaşmıştır. El yapımı ürünler satıyorsanız harika bir fırsatınız var.

Trendyol gibi platformlarda hemen hemen her şeyi satabilirsiniz ancak bunlar genellikle çok kalabalık pazar yerleridir. Dikkat çekmek zor olabilir.

Pazar yerlerinin bir diğer dezavantajı, müşterilerinize pazarlama yapmaya başlamak için e-posta toplayamamanızdır; sosyal medyada olduğu gibi, pazar yeri alıcılarınızla tüm doğrudan iletişimi sürdürür. Ve tabii ki her platformda satış yapma hakkı için ücret ödüyorsunuz.

Çevrimiçi bir mağaza oluşturacak veya bir pazaryerine katılacak kaynaklara veya bilgi birikimine sahip değilseniz, telefonla sipariş alabilir ve arabaya teslim alma teklifinde bulunabilirsiniz.

Ilişkin: Çevrimiçi işletme kurmak: tam kılavuz

Mağaza İçi ve E-ticaret deneyiminizi optimize edin

Küçük perakendecilerin sıklıkla gözden kaçırdığı bir diğer iyi satış stratejisi de dönüşüm optimizasyonudur. Bazı akıllı ayarlamalarla, halihazırda web sitenizi ziyaret eden daha fazla insanı ödeme yapan müşterilere dönüştürebilirsiniz.

Hem mağaza içi hem de e-ticaret deneyimleri tatil satışlarında hayati bir rol oynuyor. Fiziksel mağazanızın tatil temalı sergilerle süslendiğinden ve tatil alışverişi yapanların ilgisini çekecek şenlikli bir atmosfer yarattığından emin olun. E-ticaret işletmeleri için, kolay gezinme, hızlı yükleme süreleri ve mobil yanıt verme özelliği dahil olmak üzere kusursuz bir alışveriş deneyimi için web sitenizi ve açılış sayfalarınızı optimize edin. Bu, web sitenizde daha yüksek dönüşüm oranları elde etmenize yardımcı olabilir.

 • Site hızı (bu, web barındırma hizmetinizle ilgilidir)
 • Ürün Açıklaması
 • Gerçekten iyi ürün fotoğrafları
 • Heyecan verici ek satışlar ve çapraz satışlar
 • Terk edilmiş sepet e-postaları (GoDaddy Çevrimiçi Mağazası ile kolayca otomatikleştirilir)

Bu unsurları doğru bir şekilde elde etmek için harcadığınız her zaman, daha fazla satışla karşılığını alacaksınız

4. Tatil indirimi stratejileri bir parçası olarak diğer küçük işletmelerle çalışın

Küçük bir işletme olarak satış sezonlarında müşterinin dikkatinin küçük bir kısmını çalmak zor olabilir. Bu nedenle, sizin ürünlerinizi tamamlayan (ancak doğrudan rekabet etmeyen) ürünler satan diğer küçük işletmelerle çalışmayı düşünün.

Küçük bir işletme olarak satış sezonlarında müşterinin dikkatinin küçük bir kısmını çalmak zor olabilir. Bu nedenle, sizin ürünlerinizi tamamlayan (ancak doğrudan rekabet etmeyen) ürünler satan diğer küçük işletmelerle çalışmayı düşünün.

5. Ortaklar ve etki sahibi kişilerle işbirliği yapın

el sıkışan iki kişi

İş ortakları ve etki sahibi kişilerle işbirliği yapmak, tatil pazarlama çabalarınızı önemli ölçüde artırabilir. Birbirinizin ürün veya hizmetlerini çapraz tanıtmak için tamamlayıcı markalarla ortak olun. Tatil fırsatlarınızı desteklemek ve markanızı duyurmak için güçlü bir takipçi kitlesine sahip olan etkileyicilerle etkileşime geçin ve hedef kitlenizle aynı çizgide olun.

6. Bir yönlendirme programı oluşturun

Büyük markaların kendi reklam bütçeleri vardır ancak küçük işletme sahibi olarak yaratıcı ve verimli olmanız gerekir.

Temel konsept, müşteriye fırsatınızı arkadaşları ve ailesiyle paylaşarak ödül kazanma fırsatını sunmaktır.

Arkadaşları ve aileleri anlaşmayı satın alırsa ödüllendirilirler.

Göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz teşviklerden biri gelecekteki bir indirimdir. Bu, sürekli müşteriyi teşvik edecek ve indirim alıcısını sadık bir müşteriye dönüştürecektir.

Ancak işe yaraması için bu teşvikin gerçek değerini sunmanız gerekecek. Onları normal fiyattan satın alacakları bir süre için indirimle ödüllendiriyorsanız, umut verici bir şekilde çalışabileceğiniz marjlarınız vardır.

7. Promosyonlarınıza erken başlayın

siyah bir planda dizilmiş renkli alışveriş poşetleri

Bu, tatil indirimi stratejileri arasından oldukça önemli bir bileşenidir. Fırsatlarınızı tanıtmaya başlamak için son ana kadar beklemeyin. Bu aşamada büyük markalar zaten pazarı doldurmuş durumda.

Etkinlikten bir veya iki hafta önce yayınlanacak bir tanıtım kampanyası uygulayın. Ancak çok erken gitmeyin, aksi takdirde etkinlikten önce satışların caydırılması riskiyle karşı karşıya kalırsınız

Etkinliği erkenden tanıtmak için aşağıdaki fırsatları değerlendirin:

Müşterileri bekleme listesine katılmaya davet edin

Onlara sahip olacağınız tekliflere kısa bir göz atın ve ardından onları bilgilendirilmek için kaydolmaya teşvik edin. Bunu yapan tek işletme veya marka siz olmayacaksınız, bu nedenle onlara dikkatlerini çekecek kadar bilgi verdiğinizden emin olun.

Etkileyici e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun

Zaten bir e-posta listesine ve bültene sahip olacak kadar şanslıysanız, bu, satış öncesi promosyon için harika bir araçtır. Daha yüksek e-posta açılma oranlarına yol açacak türden bir güvenilirlik ve güven oluşturmak için web adresinizle eşleşen profesyonel bir e-posta adresi almayı düşünün.

Tatil e-posta pazarlama kampanyaları, mevcut müşteri tabanınıza ulaşmanın ve potansiyel müşterilerle etkileşime geçmenin etkili bir yoludur. Tatil promosyonlarınızı, sınırlı süreli tekliflerinizi ve özel indirimlerinizi öne çıkaran kişiselleştirilmiş ve ilgi çekici e-posta kampanyaları geliştirin. Dikkat çekmek ve dönüşümleri artırmak için göz alıcı konu satırları ve tatil temalı şablonlar kullanın.

Dijital pazarlama kanallarından yararlanın

Erişiminizi en üst düzeye çıkarmak için sosyal medya ve e-posta pazarlamasına ek olarak diğer dijital pazarlama kanallarından da yararlanın. Web sitenizin arama motoru sonuçlarındaki görünürlüğünü artırmak için arama motoru optimizasyonuna (SEO) yatırım yapın. Potansiyel müşterileri alakalı reklamlarla hedeflemek için Google Ads ve sosyal medya platformları gibi platformlarda ücretli reklam kampanyaları yayınlayın

Sosyal medya pazarlamasından yararlanın

Sosyal medya platformları tatil sezonunda pazarlama için güçlü araçlardır. Hedef kitlenizde yankı uyandıran ilgi çekici ve paylaşılabilir içerikler oluşturun. Sunacağınız ürünlere ilişkin ön bilgileri paylaşın ve onları heyecanlandırın. Etkileşimi artırmak ve yeni müşterilere ulaşmak için tatil temalı hashtag'leri, yarışmaları ve hediyeleri kullanın. Marka bilinirliğini artırmak ve tatil fırsatlarınızı tanıtmak için etkileyicilerle işbirliği yapın.

Müşterilerle sosyal medyada iletişim kurarken onların e-posta adresleriyle abone olmalarını sağlayın. Bu, başladığında onlarla iletişim kurmanın daha doğrudan bir yolunu sağlayacaktır.

Ilişkin: Instagram sponsorlu reklam kullanılarak kıyafet nasıl satılır?

8. Promosyon Günü

yılbaşı hediyesi

Fırsatlarınızı başlatma ve tanıtma zamanı geldiğinde, elinizdeki her kanalı kullanmanız gerekir.

Sizin websiteniz. Web sitenize gelen her ziyaretçinin, üzerinde anlaşmalar yaptığınızdan tamamen haberdar olmasını sağlamak için üstte veya açılır pencerede bir satış banner'ı görüntüleyin. Satış sayfalarına bağlantı.

E-posta. Umarız harekete geçmek için sizin sözünüzü bekleyen insanlardan oluşan bir bekleme listesi oluşturmuşsunuzdur. Veya belki de yıllar içinde oluşturduğunuz bir e-posta veri tabanınız var. Bu yazıda e-postayla pazarlama hakkında bilgi edinin.

Sosyal medya. Sosyal hesaplarınızdan herkese duyurun. Gönderilerin tüm topluluğunuzda öne çıkmasını sağlamak için küçük bir bütçe harcayın ve daha geniş bir hedef kitleye reklam vermeyi düşünün.

9. Olağanüstü müşteri deneyimi sağlayın

Tatil sezonu sadece satış yapmakla ilgili değil. Bu aynı zamanda unutulmaz bir müşteri deneyimi yaratmak için de bir fırsattır. Müşteri memnuniyetini sağlamak için mükemmel müşteri hizmetleri, hızlı nakliye ve sorunsuz iadeler sunun. Müşterilerin mükemmel hediyeyi bulmalarına yardımcı olmak için hediye paketleme hizmetleri sağlamayı veya bir tatil hediyesi rehberi oluşturmayı düşünün.

10. Dikkatinizi gelecekteki satışlara çevirin

Dikkatin bir kısmını kendi küçük işletmenize çekebiliyorsanız, bu yeni müşterileri nasıl tekrar geri getirebileceğinizi düşünün. İşte deneyebileceğiniz üç satış stratejisi

Onlara devamlı e-postalara kaydolmaları için bir neden verin

Bu basit çözümdür. Ancak bunu genel bir 'E-posta bültenimize abone olun' haline getirmeyin. Gelen kutularında tonlarca satış e-postası varken, e-posta yorgunluğuyla uğraşacaklar, bu nedenle abone olacaklarsa gerçek bir değer sunun. Ücretsiz örnekler veya özel indirmeler, kaydolmak için popüler teşviklerdir.

Ürünlerinizle birlikte kişisel notlar bırakın

Küçük bir işletme olarak bazı avantajlarınız var, o yüzden onlardan yararlanın. Satın aldıkları ürünleri gönderirken müşterilerinize kişisel, elle yazılmış mesajlar yazın.

Çevrimiçi incelemeleri teşvik edin

Bir adım daha ileri gidin ve bu yeni müşterilerden değerlendirmelerini isteyin. Bu, gelecekte diğer yeni müşterilerin Satın Al'ı tıklama olasılığını artıracaktır.

Şimdi tatil indirimi stratejileri planınızı belirleyin

Tatil sezonu, Orta Doğu'daki işletmelerin satışları artırması ve marka bilinirliğini artırması açısından kritik bir zamandır. Erken başlamayı, sosyal medyayı ve e-posta pazarlamayı kullanmayı, hem mağaza içi hem de e-ticaret deneyimlerini optimize etmeyi, özel fırsatlar sunmayı, dijital pazarlama kanallarından yararlanmayı, iş ortakları ve etkileyicilerle işbirliği yapmayı ve olağanüstü müşteri deneyimi sunmayı unutmayın.

İşinize yaramasını sağlamanın bir yolunu bulun.

Anlaşmalarınızı doğru yapmanın önemini ne kadar vurgulasam azdır; mağaza genelinde standart %20 indirimle çalışmayın.

Ürünlerinize ve fiyatlarınıza zaman ayırın ve bu satış tekliflerini doğru şekilde alın. Daha sonra bedeninizi avantajınıza kullanın, yaratıcı olun ve büyük markaların yapamadığını yapın. Bunu anlamak biraz zaman alabilir ama deneyin!

Dikkatli planlama ve uygulama ile tatil indirimi stratejileri kampanyanız büyük bir başarı elde edecektir. Başarılı bir yıl sonu indirimi gerçekleştirmeye yönelik bu ipuçlarını uygulayarak işletmenizi etkili bir şekilde pazarlayabilir, yeni müşteriler çekebilir ve tatil satışlarınızı en üst düzeye çıkarabilirsiniz.

Kullanılan Ürünler