web sitesi maliyeti

2024’te bir web sitesi maliyeti ne kadar?

Okuma süresi: 18 dk
Adem Asha

Belki yeni bir iş kuruyorsunuz ve bir web sitesine ihtiyacınız var? Ya da belki mevcut işinizi online ortama taşımak istiyorsunuz.

İçinde bulunduğunuz durum ne olursa olsun, ilk iş web sitenizi edinmek, özellikle de geliştirme ve tasarım maliyetlerinden bahsederken kafa karıştırıcı olabilir.

Hangi özelliklere ihtiyacınız olacak? Alan adı ve web barındırma ne olacak? Ve tabii ki her işletme için en önemli soru: Bir web sitesi kurmanın maliyeti nedir?

Bu kılavuzda, işletmenizi çevrimiçi hale getirirken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli hususlara genel bir bakış sunacağız ve dolandırılmamanız için web sitesi maliyeti ne kadar olması gerektiğine dair kabaca bir fikir vereceğiz. İşe yeni başlıyorsanız, işte yeni bir iş kurmanın maliyetlerine ilişkin kılavuzumuz.

İlişkin: İşletme kurmak için hazırmısınız? Başlamadan önce bilmeniz gerekenler

Bir web sitesi maliyeti nedir?

Küçük bir işletmenin web sitesi maliyeti yıllık yaklaşık olarak 1000TL ödeyebilirsiniz ancak daha karmaşık ve büyük e-ticaret web sitelerinin maliyeti 5000TL ödeme ihtimalinizde olabilir.

Web siteniz için tam olarak neye ihtiyaç duyacağınızı ve ne kadar ödeme yapmanız gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Web sitenizi hızlıca yayına almak mı istiyorsunuz? GoDaddy Hazır Web Sitesi hizmetini bir aylık ücretsiz deneme sürümünü kullanabilirsiniz.

Web sitenizin temel yapı taşları ve fiyatları

Her web sitesi beş temel yapı taşından oluşur: alan adları, barındırma, içerik, web sitesi güvenliği ve pazarlama. Aşağıdaki tablo, her biri için fiyatlandırma konusunda kabaca bir kılavuz sunmaktadır.

Web sitesi yapı taşları ve maliyetleri

Web sitesi özelliğiPeşin maliyet
Alan adıTL0-600+
Web hostingTL0-1600+
İçerikTL0
Website GüvenliğiTL0-2200+
SEO ve PazarlamaTL0

Alan Adı

Doğru alan adını satın almak hayati önem taşır çünkü işletmenizin kimliğinin önemli bir parçası haline gelecektir.

Mükemmel alan adı seçiminde yardımcı olacak 10 ipucu için bir rehbere buradan ulaşabilirsiniz.

Fiyat açısından, alan adınızın maliyeti seçtiğiniz alan adı uzantısına bağlı olacaktır (.com, .info vb. alan adı uzantılarına örnektir), ancak alan adınız için yılda yaklaşık 600TL ödemeyi bekleyebilirsiniz. Yine de maliyeti düşürebilecek özel teklifler vardır ve bazı alan adı uzantıları yıllık bundan çok daha pahalı olabilir. Örneğin bir .ai alan adı, daha genel bir uzantıdan daha pahalı olabilir çünkü çoğunlukla yapay zeka projeleri için kullanılır, bu da onu çok aranan ve aynı zamanda daha pahalı bir uzantı haline getirir.

Mevcut alan adlarını bulmak ve işletmeniz için doğru olanı seçmek için GoDaddy'nin AI alan adı oluşturucusunu deneyin. Yeni alan adınız, markanız için anında bir web sitesi, logo, e-posta ve daha fazlasını oluşturan yapay zeka destekli çözümümüz GoDaddy Airo ile birlikte gelir. 

Web hosting

Bir web sitesi birkaç farklı bilgisayar dosyasından oluşur ve tüm bu dosyaların bir yerde depolanması gerekir ve bu yer bir web sunucusudur. Web hosting nedir ve nasıl çalışır hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, bu konuyla ilgili her şeyi kapsayan bir kılavuz hazırladık.

Web barındırma, web sitenizi sizin adınıza sunucularında barındırması için GoDaddy gibi bir şirkete ödeme yapmayı içerir.

İyi web Hosting hizmeti önemlidir, çünkü web sitenizi çevrimiçi canlı tutan hizmettir. 

Şu anda GoDaddy'de Hosting maliyetleri aylık 39,99 ile 159,99 TL arasındadır (sanal özel sunucular ve özel sunucular hariç), ancak siteniz için kurulum maliyetlerini daha düşük hale getirebilecek özel teklifler de vardır.

Web barındırma fiyatları, sunulan farklı paket türleri nedeniyle çok fazla değişiklik gösterir ve ihtiyacınız olan paket, iş gereksinimlerinize bağlı olacaktır. Bu konu hakkında daha sonra konuşacağız.

İçerik

Tam olarak hangi içeriğe ihtiyacınız olduğu, yürüttüğünüz işin türüne ve siteniz için istediğiniz işlevselliğe bağlı olarak değişecektir.

Basit siteler için muhtemelen tüm içeriği kendiniz oluşturabilirsiniz. Ancak daha karmaşık siteler için web sitenize metin yazacak ve hatta resim ve video oluşturacak birini tutmanız gerekebilir.

Ne tür bir site oluşturacağınıza karar vermeden önce web siteniz için hangi içeriğe ihtiyacınız olduğunu planlamak iyi bir fikirdir, çünkü sitenizde neye ihtiyacınız olduğunu bilmek sizin için en iyi seçeneği anlamanıza yardımcı olacaktır.

İlişkin: İşletmeniz için internet sitesi kuruluyor: Adım adım yapılması gerekenler

Web sitesi güvenliği

Sitenizi güvende tutmanız gerekir. Neredeyse kesinlikle sitenizde bir SSL sertifikası kullanmak isteyeceksiniz ve ek web sitesi güvenlik yazılımına yatırım yapmak isteyebilirsiniz.

SEO ve pazarlama

Web sitenizi kurarken, özellikle bir web tasarımcısı kullanıyorsanız, arama motoru optimizasyonu (SEO) ve pazarlama ile ilgili bazı ön maliyetler olabilir.

Bir web sitesi işletirken göz önünde bulundurulması gereken diğer maliyetler

Çalıştırdığınız web sitesinin türüne bağlı olarak, bir web sitesi oluşturmanın aşağıdakiler de dahil olmak üzere başka maliyetleri olabilir:

 • Eklentiler ve Uzantılar: Web sitenize belirli işlevler eklemek için ücretsiz olarak sunulmayan premium eklentiler veya uzantılar satın almanız gerekebilir.
 • E-posta Barındırma: Alan adınızla eşleşen profesyonel bir e-posta adresi istiyorsanız (ör. info@yourbusiness.com), e-posta barındırma satın almanız gerekebilir.
 • Analitik Yazılımı: Web sitenizin performansını ve kullanıcı davranışlarını takip etmek için mevcut ücretsiz araçların ötesinde gelişmiş analiz araçlarına yatırım yapabilirsiniz.
 • Yasal: İşletmenizin ve web sitenizin niteliğine bağlı olarak, özellikle gizlilik politikaları, hizmet şartları ve GDPR uyumluluğu için telif hakkı, uyumluluk veya bir hukuk uzmanına danışma ile ilgili maliyetleri göz önünde bulundurmanız gerekebilir.

Web sitesi maliyeti: tasarım maliyetleri

Web Tasarımcısı vs Web Sitesi Oluşturucu vs WordPress

Özellik Bir web tasarımcısıylaGoDaddy Hazır Web Sitesi ileWordpress ile
TasarımTL9,000+YokYok
Web Sitesi Oluşturucu yıllık maliyetiYokTL1,559.88Yok
Web hostingTL1,319.88+DahilTL1,199.88
Alan AdıTL600/YıllıkTL600/YıllıkTL600/Yıllık
SSL SertifikasıTL1,499.99/YıllıkDahilTL1,499.99/Yıllık
BakımTL3,000/YıllıkYokYok
İlk Yıl MaliyetiTL15,419.87TL2,159.88TL3,397.88
Devam Eden Yıllık MaliyetTL7,099.99TL2,159.88TL3,397.88

Bir web sitesi oluşturucu, bir web tasarımcısı ve WordPress harika bir web sitesi oluşturmanıza yardımcı olabilir. Bir web sitesi oluşturucunun ana avantajı daha ucuz olmasıdır, bir web tasarımcısı ise siteniz için benzersiz bir görünüm elde etmenize yardımcı olacaktır. WordPress, web sitesi oluşturucuya kıyasla çok daha geniş bir seçenek yelpazesine sahip bir başka mükemmel DIY seçeneğidir. Bir e-ticaret mağazası arıyorsanız WordPress + WooCommerce ile bir e-ticaret sitesi kurmak için gereken adımlara göz atabilirsiniz.

Bir web sitesi oluşturucu, web tasarımcısı veya WordPress kullanmanın artıları ve eksileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Sizin için sıfırdan yaptırılan bir web sitesi maliyeti nedir?

Sizin için bir web sitesi yaptırmak için, seçtiğiniz tasarımcının beceri ve deneyimine bağlı olarak 5,500 TL'den fazla ödeme yapmayı bekleyin.

Web tasarımcıları herhangi bir işlevselliğe sahip her boyutta web sitesi oluşturabilir, ancak becerileri için genellikle yüksek bir fiyat talep ederler.

Bu, bir web tasarımcısından size küçük bir site (örneğin broşür tipi bir site) hazırlamasını istemeniz mümkün olsa da bunun en uygun maliyetli seçenek olmayabileceği anlamına gelir.

Sonuçta, sitenin tasarlanması için ücret ödemeniz, ardından web barındırma için aylık bir ücret ödemeniz ve hatta belki de sitenin iyi durumda kalması için tasarımcınıza aylık bir bakım ücreti ödemeniz gerekecektir.

Web tasarımcıları ve ajansları, büyük e-ticaret web siteleri ve karmaşık, ısmarlama projeler gibi daha karmaşık web siteleri söz konusu olduğunda kendi başlarına ortaya çıkarlar.

Genel olarak, bir web tasarımcısını işe almanın size web sitesi oluşturucu kullanmaktan çok daha pahalıya mal olması muhtemeldir.

Projeniz için bir tasarımcıya ihtiyacınız varsa, bir fiyat üzerinde anlaşmadan önce birden fazla teklif istemeyi unutmayın. (Ve bazen düşük bir fiyatın gerçek olamayacak kadar iyi olabileceğini unutmayın).

Hazır Web Sitesi ile bir web sitesi maliyeti nedir?

Büyük bir bütçeniz yoksa ve siteniz üzerinde tam kontrol sahibi olmak istiyorsanız, Hazır web sitesi aylık 69.99TL den başlayan fiyatlarla harika bir seçenektir.

GoDaddy Hazır Web Sitesi, sezgisel bir sürükle ve bırak arayüzü içerir ve bir tasarımcıya ödeme yapmak zorunda kalmadan kendi sitenizi oluşturmanızı kolaylaştırır.

Teknolojideki son gelişmeler, web sitesi oluşturucuların artık en büyük web siteleri hariç herkes için uygun olduğu anlamına geliyor. Temel bir web sitesi, konaklama sektörü web sitesi veya hatta küçük bir e-ticaret web sitesi oluşturmak istiyorsanız, web sitesi oluşturma aracı kullanmayı düşünmelisiniz.

İlişkin: Web sitesi tasarımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler

GoDaddy Hazır Web Sitesi fiyatları aylık sadece 69.99 TL’den başlıyor ve bu fiyata web hosting de dahil olduğundan, daha ucuz bir seçenek bulmakta zorlanacaksınız.

Bir diğer avantaj ise sitenizde değişiklik yapmak istediğinizde web tasarımcınızla iletişime geçmenize gerek kalmaması.

Bunun da ötesinde, Web Sitesi Oluşturucu aracımız, web sitenizi tanıtmanıza yardımcı olacak bir dizi ekstra çevrimiçi pazarlama özelliği ile birlikte gelir.

İlişkin: Ücretsiz bir web sitesi yapmak için bu adımları izleyin

WordPress web sitesi maliyeti ne kadar?

Web sitesi oluşturucunuz üzerinde daha fazla kontrol istiyorsanız, WordPress hosting aylık 69.99TL'dan başlayan fiyatlarla mükemmel bir seçenektir.

WordPress, web siteleri oluşturmak için güçlü, esnek ve kullanıcı dostu bir platformdur. Hem işletmeler hem de bireyler için uygundur ve benzersiz ve işlevsel siteler oluşturmak için bir dizi özelleştirme seçeneği sunar. 

WordPress'in en önemli avantajlarından biri kodlama bilgisi gerektirmemesi ve yeni başlayanlar için erişilebilir olmasıdır. Bununla birlikte, gerektiğinde gelişmiş özelleştirmelere olanak tanıyan uzantılar ve eklentiler de sağlar. Geniş WordPress topluluğu, web sitenizin işlevselliğini ve görünümünü büyük ölçüde geliştirebilecek hem ücretsiz hem de premium sayısız tema ve eklenti sunar. 

WordPress aynı zamanda ölçeklenebilirdir, bu da web sitesinin bir işletme veya kişisel projeyle birlikte kolayca büyüyebileceği anlamına gelir.

İşletme türüne göre web sitesi maliyeti

Bir web sitesi maliyeti büyük ölçüde web sitesi için gereken işlevselliğe bağlıdır. Buna e-ticaret özellikleri, sayfa sayısı ve kullanılan içerik türleri (videolar, podcast'ler, resim galerileri vb.) dahildir. İşletme türüne göre çok genelleştirilmiş fiyatlandırma için aşağıdaki tabloya göz atın.

İşletme TürüWith a web designerWith GoDaddy's Website BuilderWith WordPress
Küçük işletme Web sitesi4,800TL+839.88TL1.439,88 TL
Küçük-Orta e-ticaret sitesi10,000TL+1,079.88TL2.039,88 TL.
Büyük ölçekli e-ticaret sitesi20,000TL+1,559.88TL2.639,88 TL.
Büyük özel iş sitesi50,000TL+1,559.88TL2.639,88 TL.

Küçük işletmeler, yüzlerce sayfalık bir siteye ihtiyaç duymadıklarından, bir web sitesi oluşturmak ve sürdürmek için yılda 840 ila 4800 TL arasında ödeme yapmayı bekleyebilirler. Bazen hizmetleriniz hakkında ayrıntılar, siz ve mutlu müşterileriniz hakkında ayrıntılar ve iletişim bilgilerinizi içeren birkaç temel sayfa yeterli olacaktır. Bir blog veya sosyal medya hesaplarınıza bağlantılar gibi birkaç eklenti isteyebilirsiniz, ancak çok süslü bir şey istemezsiniz.

Bu tür bir küçük işletme web sitesi, sitelerinden müşteri adayları oluşturacak, ancak müşterileri kapıdan içeri çekmek istemeyen tüccarlar, serbest çalışanlar ve diğer türden iş insanları için uygun olma eğilimindedir.

Bir kafe, restoran, bar veya benzeri bir işletme işletiyorsanız küçük işletme web sitesi de işe yarayacaktır. Yukarıda bahsettiğimiz hizmet tabanlı işletmelerin aksine, birkaç farklı önceliğiniz olacaktır. Yani, insanlara ne servis ettiğinizi ve nerede servis ettiğinizi bildirmek.

Bir menü sayfası, fotoğraflar, yorumlar ve incelemeler, bir harita ve yol tarifi gibi şeylerin yanı sıra sizinle iletişim kurmanın ve hatta belki de rezervasyon yaptırmanın bir yolunu dahil etmek en yüksek önceliğiniz olacaktır.

Müşterilerinizi etkinlikler ve özel teklifler hakkında güncel tutmak için bir blog veya haber bölümü de isteyebilirsiniz.

Küçük ve orta ölçekli e-ticaret sitesi maliyeti

Sizin için bir web sitesi yaptırmak istiyorsanız, küçük ve orta ölçekli bir e-ticaret web sitesi maliyeti ortalama olarak 1,079 TL ila 10,000 TL arasındadır, bu nedenle belki de ürün satan mevcut bir gerçek dünya işiniz varsa ve çevrimiçi olarak kullanmak istiyorsanız bunu göz önünde bulundurmanız gerekir. Ya da belki de özel bir e-ticaret işi kuruyorsunuz.

Her iki durumda da, web sitenizin ana odağının sattığınız ürünler olacağı açıktır (bazı fikirler arıyorsanız - çevrimiçi satmak için trend ürünlerden oluşan bir derlememiz var). Ayrıca iletişim bilgileri, iade politikası, blog, destek sayfaları ve işinize uygun diğer her şey gibi destekleyici içeriğe de ihtiyacınız olacak.

Ayrıca gerçek dünyada faaliyet gösteren bir işletme işletiyorsanız, bir harita ve yol tarifi de eklemeniz gerekecektir.

Büyük ölçekli e-ticaret web sitesi maliyeti

Yüzlerce farklı ürün satmayı planlıyorsanız, ihtiyaçlarınız küçük ölçekli bir e-ticaret sitesine benzer olsa da, daha güçlü bir siteye ihtiyacınızolacaktır. Ve tahmin edebileceğiniz gibi, büyük bir e-ticaret sitesi size 16,000 TL den daha pahalıya mal olacaktır.

Büyük şık işletme web sitesi maliyeti

Bir sonraki Facebook'u mu kurmak istiyorsunuz? Büyük planlarınız varsa, büyük bir web sitesine ihtiyacınız olacak ve maliyet de bunu yansıtacaktır. Büyük, özel yapım bir web sitesi için ilk yıl 50,000 TL den fazla ödeme yapmayı bekleyin.

Kesinlikle bir web tasarımcısı tutmanız gerekecek ve sonunda tam zamanlı olarak bir (veya daha fazla) kişi çalıştırabilirsiniz.

Fiyatlandırma hakkında notlar: Web tasarımcısı maliyetleri yaklaşıktır. (Etraftan alışveriş yapmayı unutmayın!). Web barındırma, SSL ve alan adı fiyatları yaklaşıktır ve mevcut olabilecek özel teklifler hariçtir. Hazır Web Sitesi ve WordPress fiyatları yazım sırasında doğrudur, ancak mevcut olabilecek teklifleri içermez. Web sitenizi oluşturmanın toplam maliyetine web tasarım maliyeti (varsa) ve bir yıllık barındırma, SSL sertifikası ve alan adı kaydı dahildir. GoDaddy'nin Web Tasarımı planları ile nasıl ücretsiz alan adı alabileceğinizi görün.

Web sitesi maliyeti hakkında sonuçlar

Bir web sitesi oluşturmak pahalı ya da karmaşık olmak zorunda değil. Modern web sitesi kurucularının ortaya çıkması, bunun ortalama bir küçük işletme sahibinin kendi başına yapabileceği bir şey olduğu anlamına gelir. Yine de web sitenize ekstra işlevsellik eklemenin genellikle toplam maliyetlerinizi artıracağını unutmayın.

Kendi işletme web sitenizi oluşturmakla ilgileniyor musunuz? GoDaddy Hazır Web Sitesi hizmetine kendiniz göz atın!

Fiyatlar yayınlanma tarihinde doğrudur ve herhangi bir özel promosyon veya indirim içermez. Güncel fiyatları kontrol ettiğinizden emin olun.

Web sitesi maliyei hakkında SSS

Ücretsiz bir web sitesi oluşturabilir misiniz?

Evet, bir işletme sahibi çeşitli web sitesi oluşturma platformlarını kullanarak teknik olarak ücretsiz bir web sitesi oluşturabilir. Örneğin, WordPress.com ücretsiz planlar sunar. Ancak bu ücretsiz planlar, alt alan adları (ör. yourwebsite.wordpress.com), özelleştirme eksikliği, sınırlı depolama alanı ve genellikle web sitenizde reklamların bulunması gibi sınırlamalarla birlikte gelir. Bu nedenle, küçük veya yeni kurulan bir işletme için ücretsiz bir plan yeterli olsa da, işletme büyüdükçe, daha profesyonel bir görünüm ve gelişmiş işlevsellik sağlamak için ücretli bir barındırma planı kullanmak gerekecektir.

Tek sayfalık bir web sitesi maliyeti nedir?

Bir web sitesi oluşturmanın maliyeti, kullandığınız platform, tasarım karmaşıklığı, ek işlevler ve profesyonel bir web geliştiricisi işe alıp almamanız gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Genel olarak, tek sayfalık bir web sitesi için 3000 ila 70,000 TL arasında bir ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz. Bununla birlikte, maliyeti düşürmenin birkaç yolu vardır, örneğin:

 • Bir web sitesi oluşturucu kullanmak
 • Serbest çalışan veya küçük bir ajans kiralamak
 • İşin bir kısmını veya tamamını kendiniz yapmak

Küçük bir işletme için web sitesi sahibi olmaya değer mi?

Kesinlikle, küçük bir işletme için bir web sitesine sahip olmak buna değer ve şiddetle tavsiye edilir. Bir web sitesi çeşitli avantajlar sunar:

 • Erişilebilirlik: Potansiyel müşterileriniz işletmeniz, ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında her zaman, her yerden bilgi edinebilir.
 • Güvenilirlik: Profesyonel görünümlü bir web sitesi işletmenizin itibarını artırabilir ve potansiyel müşterilere güven aşılayabilir.
 • Pazarlama: Bir web sitesi, işletmenizi geniş çaplı ve uygun maliyetli bir şekilde tanıtabileceğiniz güçlü bir pazarlama aracıdır. Ayrıca daha fazla müşteri çekmek için SEO, içerik pazarlaması ve e-posta pazarlaması gibi dijital pazarlama stratejilerine olanak tanır.
 • Satış: Bir e-ticaret işlevselliği ile bir web sitesi, müşterilerin doğrudan sizden 7/24 satın almalarına olanak tanıyan ek bir satış kanalı olarak hareket edebilir.
 • Müşteri Hizmetleri: Müşterilerin sorularına yanıt alabilecekleri SSS bölümleri, sohbet botları veya forumlar sunarak bir web sitesi aracılığıyla gelişmiş müşteri hizmetleri sağlayabilirsiniz.

İlişkin:Müşteri memnuniyetini arttıracak 10 yöntem

 • İş Büyümesi: Bir web sitesi daha geniş bir kitleye ulaşmanıza, müşteri tabanınızı genişletmenize ve işinizi büyütmenize yardımcı olur.

İlişkin: 10 adımda bir iş planı nasıl hazırlanır?

Unutmayın, rakiplerinizin de bir web sitesi olması muhtemeldir. İyi tasarlanmış, kullanıcı dostu bir web sitesi işletmenize rekabet avantajı sağlayabilir.

Bir web sitesini 1 yıl boyunca çalıştırmanın maliyeti nedir?

Bir web sitesini 1 yıl boyunca çalıştırmanın maliyeti, çeşitli unsurlara bağlı olarak büyük ölçüde değişir. İşletmenizin ihtiyaçlarına bağlı olarak, ücretli bir web sitesi yıllık 2000 TL’den on binlerce TL’ye kadar herhangi bir yere mal olabilir.

*Online mağaza, randevu planlama ve pazar yeri satışı gibi tüm premium özellikleri içeren AI destekli tam web sitesi ücretli abonelik gerektirir.

GoDaddy Airo ile sosyal medya pazarlama takvimi mevcuttur, bazı özellikler ücretli abonelik gerektirir.

Microsoft Office 365 aracılığıyla Profesyonel E-posta 30 günlük ücretsiz deneme sürümü ve promosyon süresinin ötesinde ücretli aboneliğe yenileme seçeneği.

LLC başlangıç planı ücretsiz olsa da, dosyalama işlemi sırasında belirlenecek olan dosyalama işleminizle ilişkili bazı eyalet ve/veya yerel dosyalama ücretleri olması muhtemeldir.

Products Used

Alan AdlarıDaha fazla bilgi edinin
Web HostingDaha fazla bilgi edinin