.AI alan adı nedir? Bu popüler alan adı uzantısı hakkında bilmeniz gereken her şey.

GenelKategori
Okuma süresi: 12 dk
Adem Asha

Web sitenizin alan adına yeni, ileri görüşlü bir dönüş eklemek mi istiyorsunuz? Veya web siteniz için normal .com, .net, .org ve .io alan adı uzantılarından farklı bir alan adı uzantısı kullanmayı mı düşünüyorsunuz? .ai alan adı uzantısından başkasına bakmayın!

.ai TLD (Üst Düzey alan adı), yeni başlayanların ve işletmelerin onu kalabalık bir çevrimiçi pazarda öne çıkmanın bir yolu olarak benimsemesiyle dünyayı kasıp kavuruyor. Yapay zeka ile olan ilişkisi nedeniyle .ai alan adı, en son teknolojiye ve yeniliğe odaklanan girişimciler ve işletme sahipleri için mükemmel bir alan adıdır.

.ai yi bu kadar heyecan verici bir uzantı yapan şeyin ne olduğunu ve web sitenizi bir sonraki seviyeye taşımak için onu nasıl kullanabileceğinizi öğrenelim.

Artificial Intelligence

ilişkin:Alan adı sorgulama nasıl yapılır? İstediğiniz alan adı alınmışsa ne yapabilirsiniz?

.ai alan adı uzantısı nedir?

“AI”, Yapay Zeka (AI) anlamına gelir. İnsan zekasını simüle eden bir ortam yaratmak için gelişmiş algoritmalar ve makineler kullanma fikridir.

Ama robotlara, makine öğrenimine ve kendi kendine çalışan arabalara girmeden önce…

Eğlenceli bir gerçek: ".ai" aslında Karayipler'de 15.000'den biraz fazla nüfusa sahip İngiliz Denizaşırı Anguilla Bölgesi için ülke kodu üst düzey alan adıdır (ccTLD).

".ai alan adı" bu teknede yalnız değil. Sırasıyla Kolombiya ve Britanya Hint Okyanusu Bölgesi için “.co” ve “.io” gibi diğer ccTLD'ler de benzer deneyimler yaşamıştır.

Bu beklenmedik köken hikayesine rağmen, .ai, kendilerini yapay zeka teknolojisi ile ilişkilendirmek isteyen teknoloji şirketleri ve web siteleri tarafından benimsendi.

.ai alan adı uzantısı trendleri

robot playing piano

(birbirine uzanan insan ve robot elleri)

.ai, en son teknolojiyle olan ilişkisine rağmen şaşırtıcı derecede çeşitli kullanımlara sahiptir. .ai alan adı tercihindeki ani artışın nedenlerinden biri, bugünlerde yapay zeka hakkındaki söylentilere bağlanabilir.

.ai alan adına sahip olmak, yalnızca modern teknolojiyle olan ilişkinizi yansıtmaz. Ayrıca, iş modelinizde yapay zekayı benimseyen yeni bir yenilikçi işletme dalgasının parçası olduğunuzu da gösterebilir.

gTLD'ler (jenerik üst düzey alanlar) giderek daha popüler hale geliyor, aslında, muhtemelen henüz duymadığınız, yalnızca akılda kalıcı ve akılda kalıcı değil, aynı zamanda yenilik ve ilerlemeyi de yansıtan yenileri var.

.ai alan adı bir istisna değildir.

Daha fazla girişimci, start-up, işletme ve alan adı yatırımcısı, .ai'nin benzersiz bir çevrimiçi varlık yaratma potansiyelini fark etmeye başladı. Teknoloji sektöründeyseniz, yapay zekaya yenilikçi yaklaşımınızı sergilemek için bu alandan kesinlikle yararlanmalısınız.

Embed: <iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/vlq0enX7BLo" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share" allowfullscreen></iframe>

Neden .ai alan adı uzantılarını kullanmalısınız?

.ai uzantınızı neden şimdi satın almanız gerektiğinin bir listesi:

  1. Para için daha fazla değer
  2. Gizli adım yok
  3. SEO sıralaması için harika
  4. Daha güçlü marka bilinirliği
  5. Anguilla'dan olmanıza gerek yok

1. Para için potansiyel olarak daha yüksek değer ve daha yüksek kullanılabilirlik

İstediğiniz .com alan adının artık kullanılamadığı bir durumla hiç karşılaştınız mı? .com alan adı uzantısıyla kayıtlı 160 milyondan fazla alan adı ile, seçtiğiniz bir .com alan adını bulmak kaçınılmaz olarak daha zordur. Etki Alanı Satış Sonrası Pazarında (GoDaddy Müzayedeleri gibi) aramayı deneyebilirsiniz, ancak bunun yerine neden .ai kullanmayı düşünmüyorsunuz?

.ai nispeten daha yeni bir alan adı uzantısı olduğundan, hayalinizdeki alan adını daha kolay bulabilirsiniz. .ai alan adı uzantısını seçerek, .com'a kıyasla daha az rekabet olduğu için potansiyel olarak daha düşük bir fiyata sahip olabilirsiniz.

Fakat sıcakken vurmanız gerekiyor çünkü .ai hızla popülerlik kazanıyor!

ilişkin: Domain ne zaman düşer, süresi dolmuş bir domaini istiyorsanız ne yapmalısınız?

2. Sorunsuz kayıt süreci

Ek kriterler gerektirebilecek bazı alan adı uzantılarının aksine, yalnızca istediğiniz .ai alan adını bulmanız ve kaydetmeniz yeterlidir!

ابدأ البحث عن نطاق .ai لدى GoDaddy

İstediğiniz .ai alan adını aramaya ve kaydetmeye başlamanız yeterli!

3. SEO

Arama motoru optimizasyonu, potansiyel müşteriler arama motorlarında sıklıkla "AI" terimini aradığından, alan adı arayan işletmeler için en önemli önceliktir.

Bir .AI alan adı kullanmak, işletmelerin bu kullanıcılara ulaşmasını kolaylaştırabilir.

SEO açısından Google, .AI ve .ME gibi bazı ülke kodu üst düzey alan adlarını (ccTLD'ler), .COM, .NET ve .ORG gibi yaygın olarak kullanılan alan uzantılarına eşdeğer olarak değerlendirir. Bu nedenle, işletmelerin yalnızca SEO amaçları için bir .AI veya .COM alan adı uzantısı arasında seçim yapması gerekmez.

Alan adınızı satın aldıktan ve web sitenizi oluşturduktan sonra, optimum görünürlük için sitenizi arama motorlarına sunmanız şarttır.

4. Markanızı ve web sitenizi yapay zeka ile ilgili konularda saygın ve güvenilir bir bilgi kaynağı olarak oluşturun.

.ai uzantısını kullanarak, markanızı yapay zeka ile ilgili her şey için güvenilir bir kaynak olarak oluşturabilirsiniz. .ai, insanlığın en önemli yenilikleri olan yapay zeka alanında güvenilirlik ve itibar taşır. Bu, sektördeki uzmanlıklarını sergilemek isteyen işletmeler için mükemmel bir seçimdir.

.ai uzantısını kullanmak, uzmanlığınızı ve yapay zekaya olan bağlılığınızı gösterebilir. Bu, şirketiniz için bir itibar ve marka hatırlama oluşturmanın harika bir yoludur.

Modern dünyanın bu büyük ilerlemesine olan bağlılığınızı göstermenin daha iyi bir yolu var mı? Bir .ai uzantısına sahip olmak, bu ifadeyi nasıl yapacağınızdır. Havalı ve teknik cazibe karışımıyla, .ai'nin geleceği olduğunu söylemek güvenlidir.

Editörün Notu: Alan adı aramanıza neden buradan başlamıyorsunuz?

5. diğer ccTLD'lerin aksine, Anguilla'dan olmanıza gerek yok

Birçok "ülke kodu üst düzey alan adı (ccTLD'ler)" için, bir ülke kodu alan adını kaydettirmek, genellikle yerel varlığın kanıtını sağlamayı gerektirir; bu, belgelerin sağlanmasını içerebilir.

Ancak, .ai uzantısı sınırsızdır ve uluslararası olarak kullanılabilir. Herhangi bir konumdan herhangi bir işletme, bu tür kısıtlamalar olmaksızın bir .AI alan adı kaydettirebilir. Çoğu ülke kodu üst düzey alan adından (ccTLD'ler) farklı olarak Google, .AI'yi .COM, .NET ve .ORG gibi genel bir üst düzey alan (gTLD) olarak değerlendirir.

.ai alan adı uzantısını kimler kullanır?

شخص يحمل ورقة مكتوب عليها ai

.ai uzantısının popülaritesi teknoloji şirketleri arasında artıyor. Ekstra bir gelir akışı arıyorsanız, bir .ai alan adı satın almak da harika bir yatırım fikridir.

İster yeni kurulmuş bir işletme olun, ister köklü bir işletme olun, ister sadece bir açıklama yapmak isteyen biri olun – .ai uzantısı çeşitli şekillerde kullanılabilir.

.ai alan adının kullanıcılarını inceleyelim!

1. Yapay zeka veya teknoloji endüstrisindeki işletmeler veya bireyler

Bu en basit kullanım durumudur.

.ai alan adı uzantısını tercih etmek, kendinizi yapay zeka endüstrisinde bir lider olarak kurmak için ihtiyacınız olan tek şey olabilir. Bunun nedeni, sahayla bağlantınızı görsel olarak temsil etmesidir.

Örneğin, yapay zeka destekli uygulamalar ve teknolojiler konusunda uzmanlaşmış bir araştırma laboratuvarıysanız, .ai çevrimiçi markanızı oluşturmak için mükemmel bir alan olabilir. Veya bir sonraki son teknoloji ürünü piyasaya sürüyorsanız, .ai web siteniz için düşünebileceğiniz bir alan adı uzantısı olabilir.

Ancak .ai uzantısı yalnızca yapay zeka veya teknolojiyle ilgili işletmelerle sınırlı değildir. Herhangi bir web sitesi veya uygulama için akılda kalıcı ve akılda kalıcı bir ad oluşturmak için de kullanılabilirler. .ai uzantısı, teknoloji ve yenilik hakkında bilgi sunan web sitelerinde popüler hale geldi.

Yaratıcı yaklaşımınızı ve yenilikçi çözümlerinizi öne çıkaran akılda kalıcı bir web sitesi oluşturmak için .ai alan adlarını kullanabilirsiniz.

Düşünmelik bir fikir: .ai alan adı uzantısı nispeten yeni olduğundan, tam olarak aradığınız alan adını bulma şansınız daha yüksektir. [/çağırmak]

2. AI bağlantısını iletmek isteyen herhangi bir şirket veya proje için akılda kalıcı ve benzersiz bir web adresi olarak kullanılır.

Birisi .ai ile biten bir web adresi gördüğünde, bu web sitesinin bir şekilde AI teknolojisi ile ilgili olduğunu hemen gösterir. Bu, onu yapay zeka ile açık ve öz bir şekilde bir bağlantı iletmek isteyen herhangi bir şirket veya proje için ideal bir seçim haline getirir. İster benzersiz bir URL arayan bir teknoloji girişimi olun, ister yeni bir makine öğrenimi projesi olan bir kişi olun, .ai uygun bir seçimdir. .ai, teknik çekiciliği ve yaratıcı enerjisiyle hızla web'deki en popüler alan adı uzantılarından biri haline geliyor. Ayrıca, .ai son derece belirgin olduğundan ve .com, .net, .org ve .io gibi diğer yaygın uzantılardan sıyrıldığı için. Bu, .ai'yi şimdi benimseyen işletmelerin, hem benzersiz hem de markaya uygun bir alan adı kullandıkları için potansiyel müşteriler tarafından daha akılda kalıcı ve tanınır olacağı anlamına geliyor.

.ai alan adı uzantılı popüler web siteleri

Artık .ai alan adı uzantısının faydalarını öğrendiniz. İşletmeniz için doğru seçim olup olmadığından hâlâ emin değilseniz, çeşitli uygulamalarını göstermek için popüler .ai alan adlarından oluşan bir koleksiyonumuz var. .ai'yi zaten benimsemiş olan bu popüler web sitelerinden ve projelerden bazılarına göz atın:

Open.ai

OpenAI, Yapay Zekanın insanlığa hep birlikte fayda sağlamasını sağlama misyonuyla dünyanın en gelişmiş yapay zeka destekli uygulamalarının çoğunun arkasındaki Microsoft ortaklı şirket ve araştırma laboratuvarıdır.

Facebook.ai

Artık Meta olarak da bilinen Facebook, .ai trendinin gerisinde kalmıyor ve Yapay Zeka araştırmalarına adanmış bir web sitesi oluşturarak .ai alan adı uzantı adını dünyaya göstermeyi garanti ediyor.

AI.google

Google'ın ayrıca yapay zeka bölümü de var ve yapay zeka araştırmasını her yerde insanlara fayda sağlayacak teknoloji geliştirmek için ön plana çıkarıyor. Açıkçası, .ai . onlar için mükemmel alan adıdır. Gördüğünüz gibi .ai, teknoloji şirketleri, startup'lar ve yapay zeka projeleri için hızla favori haline geliyor. .ai uzantısıyla, web adresinizin benzersiz, teknolojik çekiciliği ile diğerlerinden ayrılmasını sağlayabilirsiniz. [callout] Bir alan adını nasıl arayacağınız ve kaydedeceğinizden emin değil misiniz? Süreci aydınlatmanıza yardımcı olması için Domain nasıl alınır kılavuzumuza göz atın.

.AI alan adları güvenli midir?

Diğer üst düzey alan adlarına, (TLD'ler) benzer şekilde, alan adlarını kaydettirmek için yürürlükte olan kurallar ve kısıtlamalar vardır. Bu düzenlemeler, .ai.

Bir .ai uzantısını kaydettirmek ve yenilemek için gereken koşul, bunun en az iki yıl boyunca yapılmış olması, ancak on yıla kadar da güvence altına alınabilmesidir.

.ai alan adınızı bugün alın!

Özetlemek gerekirse, .ai herhangi bir web sitesi veya işletme için mükemmel bir seçimdir. Diğer alan adı uzantılarından sıyrılır ve güvenilirlik ve itibar taşır. Ayrıca .ai alan adları, sağlıkla ilgili işletmeler ve e-ticaret markalarından danışmanlık hizmetlerine ve daha fazlasına kadar çeşitli şirketler tarafından marka tanımlayıcıları olarak kullanılmıştır.

Bu nedenle, .ai'yi yalnızca teknoloji girişimleri ve derin öğrenme şirketleriyle sınırlamayın! .ai, göz alıcı ve akılda kalıcı bir alan adı arayan herkes için yeterli potansiyele sahip!

Neyi bekliyorsunuz? ideal .ai alan adı uzantınızı bugün GoDaddy.com ‘da bulun!

Kullanılan Ürünler

Alan AdlarıDaha fazla bilgi edinin