Kara cuma ve siber Pazartesi için satıcı rehberi

GenelKategori
Okuma süresi: 12 dk
Adem Asha

Black Friday (Kara Cuma) ve Cyber Monday (Siber Pazartesi) geliyor. Yaklaşık bir ay içinde, çevrimiçi mağazanız için satış kayıtlarını kırma fırsatına sahip olacaksınız. Belki de bu deneyimde yenisiniz. Ya da belki ilk deneyiminiz değil ancak önceki yıllardaki beklentilerinizin Hevesi kursağınızda kaldı.

Her iki durumda da, bu yazı yaklaşan Kara Cuma ve Cyber Monday’den (BFCM) en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olmak için oluşturuldu. Gelirinizi en üst düzeye çıkarırken en iyi müşteri deneyimini sunmak için tüm stratejileri ve teknikleri ele alacağız.

Türkiye'yi konuşmaya hazır mısınız? Hadi başlayalım!

Black Friday (Kara Cuma) ve Cyber Monday (Siber Pazartesi) nedir?

Kara Cuma ve Siber Pazartesi, yılın en büyük alışveriş etkinliklerinden birini temsil ediyor. Hemen, Şükran Günü'nden sonraki Cuma günü başlıyor ve Siber Pazartesi o hafta sonundan sonra geliyor. İnsanların tatillerin yaklaşmış olduğunu ve hediye alma zamanının hızla azaldığını fark etmesi muhtemeldir.

Yeni ve harika oyuncak için çaresiz bir çocukla karşılatıysanız, muhtemelen bu BFCM (black Friday cyber-Monday) aciliyet duygusunu anlıyorsunuzdur.

Elde edilmesi beklenen büyük kazançla, bir Kara Cuma ve Siber Pazartesi stratejisi planlamak, bu tatil sezonunda kendinizi başarıya hazırlamanın en iyi yoludur.

İşletmenizi tanıtmak ve satışları artırmak için BFCM nasıl kullanılır

Ne sattığınız önemli değil, müşteriler cüzdanlarını açmaya hazırdır. İşletmenizin alışveriş tutkusu sırasında mümkün olan en iyi deneyimi sunduğundan emin olarak avantaj elde etmek için hazırlıklı olmanız gerekir

Birçok işletme, Kara Cuma ve Siber Pazartesi hazırlıklarına çok geç olunca başlıyor.

Çevrimiçi mağazalar en geç Ekim ayında hazırlanmaya başlamalıdır, ancak henüz başlamadıysanız yetişmek için hala zaman vardır. Bu, onlara hangi ürünlerin satışa sunulacağını, bu ürünleri hangi fiyatlarla listeleyeceklerini belirleme ve kitleler bu fırsatları aramaya başlamadan çok önce ne tür pazarlama kampanyaları başlatmak istediklerini anlama şansı verir.

Hazırlık aşamasında, herhangi bir sorun olmadığından emin olmak için e-posta pazarlama listeleri oluşturmaya ve her kampanyayı yürütmek için kullanacağınız teknolojiyi test etmeye başlayın. İşlere hızlı bir başlangıç yapın, sosyal medya gönderileri ve müşteriler için yayınlayacağınız reklamların içeriklerini oluşturun.

Yönetim altındaki her web sitesine alakalı içerik eklediğinizden emin olun. Bu şekilde, hemen hazır olacaksınız ve tatil envanterini yönetirken hazırlıklarla ilgilenmek için zaman harcamanıza gerek kalmayacak.

Doğru stratejiyi doğru zamanda kullanarak satış kayıtlarınızı değiştirin güzel ve başarılı bir deneyime de sahip olma fırsatını kaçırmayın.

E-ticaret ve yüz yüze alışveriş

gray and blue Open signage

Pek çok insan kara cumayı haberlerde sıkça görülen delilikle ilişkilendiriyor son büyük ekran TV veya sahip olması gereken oyuncak bebek yüzünden ölümlü çatışmalara hapsolmuş çaresiz alışveriş yapanlar. Belki de bu nedenle e-ticaret şu anda tercih edilen alışveriş ortamıdır.

Yine de, bir ürünü satın almadan önce bazen fiziksel olarak dokunma gereği duyulur. mağazanızı da işleten e ticaret tüccarları, alışveriş yapanların çevrimiçi satın alıp ve mağazadan teslim almasına izin vermek gibi tekliflerle önemli bir avantaj elde edebilirsiniz.

Bu arada, tamamen çevrimiçi olan mağazalar, “şimdi satın al, sonra öde” veya gevşetilmiş iade politikaları dahil olmak üzere stratejilerle bu açığı kapatmaya çalışmalıdır.

Unutmayın, çevrimiçi satın almanın rahatlığını yüz yüze alışverişin güveniyle birleştirmeye çalışmalısınız.

Müşteriler BFCM'den ne bekliyor

Çoğu kaynak, bugün bildiğimiz şekliyle Kara Cuma'nın 1932'lere dayandığını gösteriyor. Bu, beklentilerin oldukça uzun bir süre boyunca şekillendiği anlamına geliyor. BFCM teklifleriniz yetersiz kalırsa, potansiyel olarak rekor kıran geliri kaçırmanın en hızlı yoludur. Göz önünde bulundurmanız gereken bazı temel bilgilere bakalım.

Satışlar

Bu promosyonlar, hedef tarihlerinizdeki müşteriler için site genelinde belirli bir miktar tutarı veya yüzde indirim ayarlamanıza olanak tanır. Ad, indirimin her öğe için geçerli olduğunu ima etse de, buna gerek yoktur. Yalnızca indirim yapmak istediğiniz öğeleri ekleyebilirsiniz.

Örneğin, yeni çıkan ürünleri site çapında bir satıştan hariç tutabilirsiniz veya belirli bir ürün kategorisi satıştan muaf tutulabilir. Bununla birlikte, site çapında bir satış olarak adlandırarak, müşterilerin ilgisini çekecek ve fırsatlarınızın ne kadar harika olduğunu görmek için daha fazla ürününüze göz atmalarını sağlayacaksınız.

Ilişkin:çevrimiçi satışlarınızı artırmak için sizlere birkaç ipucu.

Kuponlar

İndirim kodları, bülten abonelerini ve web sitenize gelen ziyaretçileri daha büyük alışverişler yapmaya teşvik etmenin kolay bir yoludur. Birçok işletme, ziyaretçilerin satın alımlarının belirli bir yüzdesine ilişkin bir kodu açıklamak için bir düğmeyi veya açılır pencereyi tıkladıkları gizemli kodlarla büyük ilgi görüyor. Minimum ve maksimum değerleri belirleyebilirsiniz, böylece sonunda mal vermeyeceksiniz. Ancak müşteriler, tatil alışverişlerini daha düşük maliyetle tamamlayarak yine de fayda sağlıyor.

Ücretsiz kargo / Mağazadan teslim al

city with high rise buildings during night time

Amazon gibi daha büyük perakendeciler, belirli miktar tutarları üzerinden ücretsiz gönderim sunar. Kara Cuma ve Siber Pazartesi boyunca tüm siparişlerde ücretsiz gönderim sunarak sitenizi daha rekabetçi hale getirecek ve müşterileri daha düşük fiyatlarla alışveriş yapmaktan caydıracaksınız. Daha da iyisi, mallarınızın maliyetini düşürerek kârınızı düşürmüyorsunuz.

E-ticaretin yanında bir mağaza işletiyorsanız, müşterilerin çevrimiçi sipariş vermesine izin vermeyi düşünün ve ardından satın alımlarını şahsen yapın. Sadece hızlı bir şekilde içeri girip çıkmalarına izin vermek için personel ve alan ayırmanız gerekecek. Bu şekilde, yüz yüze deneyimi tercih edebilecek, ancak kalabalıklardan ve uzun kuyruklardan kaçınmak isteyen müşterileri yakalayabilirsiniz.

Ücretsiz hediyeler

wrapped gift box

Bu, yavaş hareket eden envanteri boşaltmanın harika bir yoludur. Müşteriler belirli bir miktar harcadığında, onlara seçtiğiniz ücretsiz bir hediye sunarsınız. Tipik olarak, hediye düşük maliyetli bir üründür, ancak gelecekte kullanabilecekleri ödül dolarları veya hediye kartları şeklinde de olabilir.

İşletmeniz için BFCM etkinlikleri nasıl iletilir

Siber Pazartesi ve Kara Cuma fırsatlarına ne zaman reklam vereceğinizi bilmek, stratejinizi ne zaman planlayacağınızı bilmek kadar önemlidir. Heyecan yaratmak için bunu yeterince erken yapmanız gerekir, ancak müşterileri çabalarınızdan rahatsız edecek kadar da erken yapmamaya özen göztermelisiniz.

Yayınlayacağınız özel ürünlerin reklamını yapın, ancak her şeyi açıklamayın. Büyük güne yaklaşana kadar kesin promosyonları ve fırsatları gizli tutun. Küçük bir gizem aslında müşterilerin ilgisini çekebilir. Büyük güne yaklaştıkça bazı promosyonların ve fırsatların yavaşça haber etmeye başlayabilirsiniz.

Sosyal media

blue red and green letters illustration

Yaklaşan Black Friday promosyonlarınıza heyecan ve ilgi uyandırmak için sosyal medya gönderileri oluşturun. Hem mevcut hem de yeni müşterilerin dikkatini çekmek için parlak renkli görüntüler kullanın. Başkalarını bu gönderilerin bulundurduğu fırsatlarla ilgilenebileceğini düşündükleri kişilerle paylaşmaya teşvik edin ve mevcut destekçilerinize kolayca ulaşmak için hashtag'ler, hikayeler ve feed gönderileri kullanın. Sosyal medya reklamları yayınlamayı seçerseniz, sağlam bir bütçe belirleyin ve buna bağlı kalın.

E-posta pazarlama

İnsanların satışlar başlamadan önce Kara Cuma'yı düşünmelerini sağlamak için mevcut e-posta listenizi ve bülteninizi kullanın. Listenizin zaten ilgilendiği öğelere göre Kara Cuma / Siber Pazartesi öncesi satışlar sunarak bu e-postaları daha kişisel hale getirin. Veya abonelere kasada kullanabilecekleri bir kod vererek ekstra indirim veya bonus ürünler sunun.

Ilişkin: E post abazarlama önerileri.

Ağızdan ağıza pazarlama

Görüşler ve incelemeler, sosyal kanıt elde etmenin güçlü yollarıdır. BFCM'ye kadar olan süreçte, çevrimiçi olarak sahip olduğunuz incelemelere göz atın. Herhangi biri olumsuzsa, bu endişeleri kibar ve anlaşılır bir şekilde ele aldığınızdan emin olun. Web sitenizin işlevselliği varsa, olumlu eleştiriler ev veya ürün sayfalarında sergilemek için harikadır. Benzer şekilde, birkaç referans sağladıysanız, bunlar da çevrimiçi ve çevrimdışı pazarlama teminatlarında gösterilmek için harikadır.

Mağaza içi reklamcılık

Kara Cuma ve siber Pazartesi havası veren posterler ve el ilanları kullanarak müşterilerin iligisini çekip heycan duyugusu yaratabilirsiniz. Bir müşteri bir ürün satın almaya gelirse, daha ucuz olana kadar satın almayı ertelemeleri için onları teşvik etmek istemezsiniz.

İlişkin:dijital pazarlama hizmetleri.

Beklenmedik komplikasyonlar için bir yedek planınız olsun

Sunucu kesintilerinden nakliye gecikmelerine kadar, Murphy Yasası muhtemelen bu bfcm'de tam olarak geçerli olacaktır. Murphy Yasası, yanlış gidebilecek her şeyin yanlış gideceği teorisini ifade eder. Sadece insanların beklenmedik şeyleri beklemesini ister.

Örneğin, BFCM dönemi, sunucuların aşırı yüklenmesiyle ünlüdür ve web sitelerinin çökmesine neden olur. Kesinti süresi ve durgun web sitesi performansı, yılın herhangi bir gününde gelir kaybına eşittir, ancak BFCM, bunları en az karşılayabileceğiniz dönemdir. Günümüzün yoğun müşterileri, düzgün çalışmıyorsa web sitenizden uzaklaşmaktan çekinmeyeceklerdir.

Editörün notu:web sitenizin yavaşlamaması için alamnız gereken önlemler.

Sunucu kesintisi

Nerede eksik olduğunu ve nasıl geliştirileceğini bulmak için mağazanızın sunucu yükleme kapasitesini test edebilirsiniz. Web sitesi performansını iyileştirmeye yönelik ipuçları ve araçlar için bu makaleye göz atın.

Sipariş gecikmeleri

Pandemi sonrası etkiler, doğal afetler ve taşıyıcı gecikmeleri. müşterilerinizin paketlerini tutabilecek diğer her şeyden kaynaklanan nakliye gecikmeleri konusunda şeffaf olun. Müşterilerinize doğru bilgileri iletebilmeniz için gönderi hizmetlerinizle bir ilişki kurun.

Mutsuz müşteriler

Tüm sorunların sahipliğini alan ve beklenen zorlukları tüketicilere ileten en iyi marka mesajlaşmasını oluşturmaya odaklanın. Müşterilerinizle gerçek olmak, BFCM fırtınasını birlikte atlatırken sadakat oluşturmanın ve empati kurmanın harika bir yoludur.

Düşük stok

orange and black auto rickshaw

Ürünlerinizi satıyorsanız, tebrikler! Ancak stokta bir ürününüz olmadığı anda iletişim kurmayı unutmayın. Özellikle çok kanallı satıcılar için oldukça yaygın bir durumdur, büyük isim perakendecilerin bile benzer zorluklar bildirdiği göz önüne alındığında, stokların tükenmesi sizler için çok iyi sonuçlanabilecek bir kabus olacaktır.

Diğer konular

Bir oyuncak tüccarının un ve şeker kıtlığı konusunda endişelenmesine gerek kalmaz, ancak bir tatil kurabiyesi tedarikçisi kesinlikle endişelenirdi. İşinize özgü ortaya çıkabilecek diğer sorunları değerlendirmek önemlidir. Özel operasyonunuz için potansiyel göstericileri not etmek için bir dakikanızı ayırın ve ortaya çıkmaları durumunda yaratıcı çözümler için beyin fırtınası yapın.

Bfcm'den sonra müşteriler nasıl tutulur

Neden bfcm'den sonra müşterilerinizden ayrılıyorsunuz? Sağladığınız harika deneyiminize ek olarak, müşterilrin geri gelmesini sağlamak için yapabileceğiniz birkaç şey daha var.

Yeni başlayanlar, ilk kez sizlerden hizmet alan veya e postalarınıza kaydolan herkes için ek bir indirim gibi bir teşvik sunabilirsiniz. Satışları veya promosyonları patlattığınızda, BFCM sırasında yaşadıkları harika deneyimleri mutlaka hatırlayacaklardır.

Aynısı sosyal medya için de geçerli. Kara Cuma'dan önce, tüm büyük platformlarda profillerinizin olduğundan emin olun ve ardından müşterileri sizi takip etmeye ikna edin. Bu sadece çevrimiçi satışlarla ilgili olmak zorunda değil - haberleri, ürün incelemelerini ve hatta sadece kendi zekice düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Özellikle bir mağazanız varsa, bir giyisi parçası, anahtarlık veya bir stiker dahi olsada küçük hediyeler, müşterilerin sizleri ünütmamasına çok büyük sebep olur.

Diyelim ki, BFCM müşterilerini kapıdan çıkarken ücretsiz bir stiker veya bir teşekkur kartı verirseniz, yılın geri kalanında ücretsiz reklam alma şansınız olacaktır.

Hangi stratejiyi uygularsanız uygulayın, bir şeyler yapmak önemlidir. Kara Cuma ve Siber Pazartesi için hazırladığınız tüm çalışmalarla, bu küçük ekstra çabayı gösterin ve ivmeyi sürdürün.

Bu makale, orijinal olarak GoDaddy blogunda Brenda Barron, Kişiye Özel Oladipo ve Kevin Wood tarafından yayınlanan içeriği içerir.