Küçük işletmelerin bilmesi gereken COVID-19 mobil uygulama trendleri

GenelKategori
Okuma süresi: 7 dk
Dan Hughes

Bir mobil uygulama dünyasında yaşadığımız sır değil. 2016’dan beri mobil kullanımı gittikçe artıyor. Mobil, masaüstü kullanımını geride bıraktı ve her zaman, her yerde başkalarıyla bağlantı kurmanın, araştırma yapmanın veya alışveriş yapmanın neredeyse sınırsız bir yolu olarak kendini ispatladı. Böyle olunca da pek çok girişimci mobil uygulama trendlerini yakından takip ediyor.

Peki, COVID-19 tüketicilerin mobil etkileşimini nasıl etkiledi?

Kısacası, pandeminin başlangıcından bu yana akıllı telefon kullanımı dünya genelinde artış gösterdi.

Pandemi, dijital çağda mobil cihazların değerini vurgulayarak, yeni ve ilginç mobil uygulama trendlerinin ortaya çıkmasına zemin yarattı.

COVID-19 döneminde yeni kitlelerin ilgisini çekerken mevcut müşterilerinize daha fazla değer sunmak isteyen bir küçük işletme sahibiyseniz, işte bilmeniz gereken mobil uygulama trendleri…

Sürükleyici mobil deneyimler

COVID-19 mobil uygulama trendleri listemizde öncelikle, pandeminin başlangıcından bu yana yükselişte olan sürükleyici mobil deneyimlere bakıyoruz.

Son yıllarda, sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR), uçuk bilim kurgu filmi özellikleri olmaktan çıkıp yavaş yavaş günlük hayatımızın bir parçası haline gelmeye başladı. AR veya VR’nin değerini daha geniş bir kitleye sergilenmesi ise IKEA Place gibi sürükleyici mobil deneyimler sayesinde oldu.

COVID-19 sırasında, dünyanın her yerindeki tüketiciler izolasyon halindeyken arkadaşları, aileleri veya iş yerleri ile bağlantı kurmanın yeni yollarını aradıkça, VR odaklı inovasyonun da değeri arttı.

mobil uygulama VR sanal gerçeklik gözlüğü

Örneğin Instagram’ın Spark AR lansmanı, halka sürükleyici mobil deneyimler sunmanın yeni yollarını sunuyor – bu da çok da uzak olmayan bir gelecekte, mobil uygulamaların AR veya VR tabanlı inovasyonlar için ana araç olacağını açıkça gösteriyor.

Kıyafetlerin üzerinizde nasıl duracağına bakabileceğiniz sanal giyinme odaları, sanal turlar, etkileşimli platformlar ve mobil-tabanlı detaylı eğitimler, uygulamalarda kullanılan VR ve AR’nin bildiğimiz deneyimleri nasıl değiştirdiğinin birkaç örneği…

Kendi alanınızda öne çıkmanın ve hedef kitlenizle sadakati teşvik edecek bir düzeyde bağlantı kurmanın yeni yollarını arıyorsanız, AR ve VR mobil uygulama özelliklerine yatırım yapmayı düşünün.

Topluluk odaklı mobil uygulama trendleri

Topluluk odaklı platformlardaki artış, pandemi sırasında gördüğümüz en çarpıcı mobil uygulama trendlerinden biri.

Yüz maskesi dağıtılmasından, temassız bakım paketleri sağlanmasına ve ön saflarda çalışan sağlık görevlilerine destek verilmesine kadar birçok marka pandemi sırasında insanlara kendi yerel bölgelerinde hizmet vermeye odaklandı.

Markalar, pandemi sırasında önemli mesajlar vermek ve faydalı hizmetler sunmak için mobil iletişimi kullanıyor.

Buna ek olarak, topluluklar iletişimde kalmak ve sosyal mesafe veya izolasyon zamanlarında hayati bilgiler paylaşmak istediklerinden arkadaşlık uygulamaları ve anlık mesajlaşma uygulamaları kullanımı rekor seviyeye ulaştı.

COVID-19, mobil teknolojinin topluluk oluşturma kabiliyetini gözler önüne serdi.

Mobil teknolojiler aracılığı ile yerel veya bölgesel müşterilerinizle düzenli olarak iletişim kurarak ve gruplar, forumlar veya bildirim panoları oluşturarak, müşterilerinizin ihtiyaçlarını doğrudan karşılayabilir ve etkileşiminizi artırabilirsiniz.

Editörün notu: COVID-19 topluluk desteği sayfamız, size fikir ve ilham verebilir.

Mobil tabanlı anlık bildirimler

Pandeminin büyüklüğü, gerçek zamanlı mobil etkileşimlerin ve bilgilerin değerini artırdı.

Müşteri etkileşimi uzmanı Airship tarafından yapılan bir araştırma, mobil uygulama indirme ve bildirim açma oranlarının hızla arttığını gösteriyor.

Artık, her zamankinden daha fazla işletme, müşterilerine en çok ilgilendikleri zamanlarda ulaşmak için anlık pazarlama (push marketing) iletişiminden yararlanıyor.

mobil uygulama akıllı telefon

Diyelim ki bir koşu ayakkabısı perakendecisisiniz. Müşterilerinize, bulundukları yerde hava güzel olduğunda uygulama içi anlık bildirimler gönderebilir, bazı ipuçları ve tavsiyeler sunarak etkileşiminizi artırabilirsiniz. Veya, müşterilerinizin uygulamanızı kullanma olasılığının en yüksek olduğu zamanlarda yeni bir ürün hakkında anlık bildirimler oluşturabilirsiniz.

Mobilde anlık bildirimlerden yararlanmanın sınırsız yolu vardır. Siz de katılımın ve açılma oranlarının yüksek olduğu bu zamanlarda anlık bildirimlerden faydalanmayı düşünün.

Uygulama içi işlemler

COVID-19 mobil uygulama trendleri söz konusu olduğunda, yukarıda saydığımız tüm fikirleri ve daha fazlasını içeren bir kavram olduğu için, tartışmasız en değerli olan da budur.

Gittikçe daha mobil bir dünyaya evriliyoruz ve finans yönetimi, alışveriş yapma, randevulaşma, aile ve arkadaşlarla bağlantı kurma veya haberleri ve trendleri takip etme gibi amaçlarla uygulama içi işlemleri kullanan insan sayısı gün geçtikçe artıyor.

Mobil uygulama trendlerinden faydalanın

Özellikle COVID-19 etkisiyle, mobil uygulama pazarının artışta olduğu bir gerçek. Sensor Tower’ın araştırması dünya genelinde uygulama indirme sayıları yılın ikinci çeyreğinde yüzde 31.7’lik bir artış olduğunu gösteriyor.

İşletmenizin tüm platformlarını ve temas noktalarını sorunsuz bir şekilde birbirine bağlayan ve kişisel değer sunan bir mobil uygulama deneyimi oluşturmaya odaklanarak kitlenizi büyütebilir ve daha olumlu etkileşimler kazanma şansınızı artırabilirsiniz.

Hedef kitlenize gerçek değer sunacağını ve iş potansiyelinizi artıracağını düşündüğünüz mobil stratejilere yatırım yapın.

Bu yazıda bahsettiğimiz mobil uygulama trendlerini göz önünde bulundurmanın yanı sıra şunları yapmayı da düşünün:

  • Müşterileriniz için kişiselleştirilmiş mobil deneyimler oluşturmak için sahip olduğunuz tüketici verilerini kullanın.
  • Uygulamanızı indirip etkileşimde bulunanlara özel fırsatlar ve içerikler sunarak müşteri sadakat duygusu yaratın.
  • Müşterilerinize sunduğunuz kullanıcı deneyimini iyileştirmek için sohbet robotları gibi AI teknolojilerinden yararlanın.
  • Müşterilerinizin mobil uygulamanızda işlem veya satın alma yapmasını mümkün olduğunca kolaylaştırın ancak ısrarcı bir şekilde satış yaptırmaya çalışıyor gibi görünmekten kaçının. Hoş ve ilginç içerikler ve net eylem çağrıları kullanmak işinizi kolaylaştırabilir.

“İnsanlar eğriyi düzleştirmek için kendilerini izole ettiklerinden, sosyal uygulamalar iletişimde kalmak ve bilgi almak için kullanılan temel araçlar haline geldi.” – Think With Google

Bu mobil uygulama trendlerinin, ilk adımı atmanız ve daha fazla müşteriye ulaşmanız için size ilham verdiğini umuyoruz.

Web sitenizi iyileştirmek ve daha fazla mobil-odaklı müşteriye ulaşmak istiyorsanız, GoDaddy Web Siteleri + Pazarlama Araçları’nın etkili ve yönetmesi kolay bir web sitesi ve yerleşik pazarlama çözümlerine göz atabilirsiniz.