Web sitesi nasıl kurulur: 4 adımlık kurulum rehberi

GenelKategori
Okuma süresi: 52 dk
Maxym Martineau

Dünyanın her yerinde 4 milyardan fazla insanın internet erişimi olduğunu biliyoruz. İster mobil ister masaüstü olsun, bugünlerde hemen hemen herkes internete bağlı bir cihaz kullanıyor. Bu da işletmenizin internette bir yeri yoksa pek çok potansiyel müşteriyi kaçırdığınız anlamına geliyor. Nişiniz veya bulunduğunuz yer neresi olursa olsun, işletmeniz için web sitesi nasıl kurulur sorusunun cevabını bilmeniz gerekiyor.

Bir web sitesi ile ürün veya hizmetlerinizi online olarak satabilir, kendinizi sektörünüzde düşünce lideri olarak konumlandırabilir, işletmeniz için potansiyel müşteriler bulabilir, mevcut müşterilerinize ulaşıp bağlantı kurabilir ve markanıza hak ettiği görünürlüğü kazandırabilirsiniz.

Sizi ikna edebildik mi? Güzel. Çünkü bir web sitenizin olması önemlidir; ancak asıl hedef, ihtiyaçlarınızı karşılayan ve potansiyel müşterileriniz için işlevsel olan bir web sitesi kurmaktır.

4 adımda web sitesi nasıl kurulur

Bu yazının devamında etkili bir web sitesi kurmak için ulaşılabilir hedefler belirlemekten, hem ziyaretçilerin hem arama motorlarının seveceği içerik bakımından zengin bir web sitesi oluşturmaya kadar bilmeniz gereken her şeyi ele alacağız. Online satış yapmak için bilmeniz gerekenlere göz atacağız. Web sitenizin hedeflerine ulaşmanıza yardımcı olacak araçlar sunacağız. Ayrıca, web sitenizin maksimum kapasitede çalışmasını sağlamanın ipuçlarını vereceğiz.

1. Web sitenizi planlayın.
2. Web sitenizin tasarımını yapın – kendiniz mi yapacaksınız başkasına mı yaptıracaksınız?
3. Harika içerikler üretin.
4. SEO ile görünür olun.

Artık bir web sitesi nasıl kurulur sorusunun cevabını merak ettiğinize göre biz de başarılı olmanıza yardımcı olmak için buradayız. Hazır mısınız? Hadi başlayalım.

web sitesi nasıl kurulur başlangıç

1.Web sitenizi planlayın

Web sitesi nasıl kurulur konusunun detaylarına girmeden önce, başarıya ulaşmak için bir plan yapmalısınız. Hâlihazırda fiziksel bir mağazanız olsa bile, işletmenizi internete taşımak biraz öngörü gerektirir.

Somut hedefler belirleyin

Online dünyaya adım atmak istiyorsanız öncelikle amacınızı tanımlamanız gerek. “İnternette satış yapmak istiyorum” ya da “Bir web sitesi istiyorum” demek yeterli değil. Onun yerine kendinize şu soruyu sorun: “Web sitemin işletmem için ne yapmasını istiyorum?” Belki de hedefiniz gelir sağlamak ya da aylık ziyaretçi çekmektir. Hangi ölçümü seçerseniz seçin, genel olarak markanızla uyumlu olduğundan emin olun.

Başlangıç olarak küçük hedefler belirleyip ilerledikçe hedeflerinizi büyütmekten çekinmeyin.

Ölçülebilir, ulaşılabilir hedefler belirlemek şirketinizin başarısını takip etmenize olanak sunar. “İlk yılın sonunda 1 milyon Twitter takipçim olmasını istiyorum,” demek yerine süreci çeyreklik bölümlere ayırın (ve belki daha küçük bir sayı ile başlamayı deneyin).

Nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? İşte aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey:

 • Hedefleriniz gerçekçi olsun.
 • Onları iyi tanımladığınızdan emin olun.
 • İşletmenizin misyonuna uygun olsunlar.
 • Ölçümlenebilir olduklarından emin olun.
 • Her hedef için bir zaman sınırı belirleyin.

Buradaki amaç sizi sınırlandırmak ya da boğmak değil, sonuçta büyük hayaller kurmak da iyi bir şey. Ancak, hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için uygun bir platformu oluşturmadan önce kendinize yüklü hedefler koyarsanız, hedefi tutturamadığınızda moralinizin düşmesi riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Unutmayın, bu web sitesini işletmenizi milyarlarca internet kullanıcısının önüne çıkarmak için kuruyorsunuz. Hedeflerinizi açık bir şekilde önceden tanımlamak, hedef kitlenizle bağlantı kurmanızı kolaylaştırır.

Hedef kitlenizi tanımlayın

3 milyar internet kullanıcısına hitap etmek kulağa çok güzel gelse de pek gerçekçi değil. O üç milyar kullanıcı, zevkleri bir uçtan bir uca değişen benzersiz bireylerdir. Bu nedenle, işletmenizin pazardaki nişiyle uyuşan kişileri hedeflemeniz sizin için daha iyi olur. Online varlığınızı iyi belirlemeniz potansiyel müşterilerinizle daha iyi bağlantı kurmanız için önemlidir.

Geniş bir kitleye hitap etmeye çalışmak, insanların kendileriyle ilişkilendirebileceği, tanınabilir bir kimlik oluşturmanızı zorlaştırır.

Ne tür bir site kuruyorsunuz? Eğlenceli mi ciddi mi olmak istiyorsunuz? Çok iyi durumdaki oyuncaklar mı satıyorsunuz yoksa yasal tavsiyeler mi veriyorsunuz? Kitlenizin kim olduğunu bilmek ve dilinizi ona uygun olarak belirlemek, onları harekete geçirme şansınızı artırır. Harekete geçirmek derken, web sitenizden alışveriş yapma, sitenize abone olma ya da sitenizi sosyal medyada paylaşma gibi, kitlenizin yapmasını isteyebileceğiniz şeylerden bahsediyoruz.

Kitlenizin ilgisini çekin

web sitesi nasıl kurulur kumaş tekstil

Diyelim ki, üzerlerinde çılgın görseller ve esprili ifadeler olan özel baskılı tişörtler satmak için bir web sitesi kurmak istiyorsunuz. Mevcut ve potansiyel müşterilerinize ürünlerinizi nasıl çekici göstereceksiniz? Eğlenceli logolarınızı anlatırken herhalde sıkıcı bir dil kullanmak istemezsiniz. Şimdi iki seçeneğe göz atalım ve hangisini tercih edeceğinizi görelim.

1.seçenek: Pamuk karışımlı erkek tişörtlerimizi deneyin. XS’den XXL’e kadar değişen altı beden ve 16 farklı renk seçeneğimiz var. Tişörtlerin ön tarafında sevimli bir hapşıran panda bulunuyor.

2.seçenek: Rumpelstilskin’in becerisi ile dokunan bu rahat tişörtler cildinizi 24 saat boyunca yumuşak bir şekilde okşayacak. Hapşıran panda ise sizi bir internet sansasyonu haline getirecek. En azından bir süreliğine…

Sizce kitleniz hangisini tercih eder? Web sitenizi neden ziyaret ediyorlar? Ama daha önemlisi, hangi seçenek tüketicilerinizi harekete geçmeye teşvik eder? Bu her işletme için farklıdır, bu yüzden doğru olanı bulana kadar farklı yöntemleri denemekten çekinmeyin.

Hedef kitlenizi tanımlayın

Hedef kitlenizin kim olabileceği konusunda daha iyi bir fikre sahip olmak için aşağıdaki alanları doldurun:

 • Yaş ve cinsiyet: (Ör: 20 yaş üstü kadınlar)
 • İlgi alanları ve hobiler: (Ör: Kaykaycılar)
 • Genel konum: (Ör: Ülkenin kuzeybatı bölümü)
 • Kişilik ve tutum: (Ör: Eğlenceli ve komik)
 • Meslek ve gelir: (Ör: Üniversite öğrencisi, yıllık geliri 40,000 TL’den az)

Demografik ve psikografik bilgilerden oluşan bu bileşim, kitlenizi daraltmanıza yardımcı olmanın yanı sıra, içeriklerinizi ve potansiyel ürünlerinizi kitlenize göre belirlemenize imkan sağlayarak tüketicilerin hareket geçmesini –alışveriş yapma, paylaşma, abone olma- kolaylaştırır.

Bir alan adı seçin

Alan adı seçmek, hafife alınacak bir konu değil. Hem hâlihazırda işletme sahipleri hem yeni işletme kuracak olanlar için geçerli bir şey var: alan adınız markanızı temsil etmek zorunda. Şu anda internette bir milyardan fazla web sitesi olduğu göz önüne alındığında, mükemmel alan adını bulmak biraz zor olabilir.

Sadece .com ile biten alan adlarına bakarak kendinizi sınırlamayın. Artık, kim olduğunuzu, ne yaptığınızı ve nerede yaptığınızı mükemmel bir şekilde temsil eden bir alan adı bulmanıza yardımcı olacak yüzlerce yeni coğrafi ve sektörel alan adı uzantısı bulunuyor.

Bir e-ticaret sitesi kuruyorsanız .shop veya .store ile biten bir alan adı almayı düşünebilirsiniz. Evcil hayvanlara yönelik hizmet veren bir sektörde misiniz? .pet uzantılı bir alan adı almayı deneyin. Ya da İstanbul’da çalışıyorsanız işletmenizin konumunu belli eden .istanbul uzantılı bir alan adı almayı da düşünebilirsiniz. Bu yeni genel üst düzey alan adları (gTLD) sayesinde artık sınırsız seçeneğiniz var.

Her şeyden önce, hangi uzantıyı seçerseniz seçin etkili bir alan adı işletmeniz için aşağıdakileri yapmalıdır:

 • Markanızı korumak.
 • Kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı doğru bir şekilde temsil etmek.
 • Ziyaretçilerinizin dikkatini çekmek.

Basit, değil mi? Şimdi, mükemmel alan adını seçmek için bazı yararlı ipuçlarına göz atalım.

web sitesi nasıl kurulur arama

Mükemmel alan adını seçmek için 10 ipucu

web sitesi nasıl kurulur alan adı seçenekler

1.Yazımı kolay olsun. Alan adınızı okunduğu gibi yazılan kelimelerden seçmeye özen gösterin. Ziyaretçilerinizin sitenizin adını yanlış yazdıkları için başka yerlere gitmesini istemezsiniz, değil mi?

2.Kısa tutun. “Çekoslavakyalılaştıramadıklarımızdanmısınız” bir tekerleme olarak kalsa daha iyi…

3.Anahtar kelimeler kullanın. Yapabiliyorsanız sunduğunuz ürün ya da hizmetleri de ekleyin.

4.Bölgenizi hedefleyin. Yerel bir işiniz varsa mahalle veya şehir isminizi alan adınıza ekleyerek coğrafi konumunuzdan faydalanabilirsiniz.

5.Sayı ve tire kullanmaktan kaçının. Bu tuşlar klavye üzerinde harfler kadar çok kullanılmıyor. İnsanların sizi bulmalarını zorlaştırmayın.

6.Akılda kalıcı olun. Kalabalıktan sıyrılmak sizin yararınıza olur.

7.Araştırın. Kulağa güzel geldiğini düşündüğünüz ilk adı hemen almayın. İlk önce arkadaşlarınız ve aileniz üzerinde test edin.

8.Uygun alan adı uzantılarını kullanın. .com’a takılıp kalmayın.

9.Markanızı geliştirin ve koruyun. Markanızı korumak için alan adınızın birden çok versiyonunu kaydettirmeyi düşünün.

10.Hızlı olun. Her gün pek çok alan adı alınıyor. Çok uzun süre beklemeyin yoksa sizin için ideal olan alan adını elinizden kaçırabilirsiniz.

Her adım için daha ayrıntılı bilgi mi istiyorsunuz? Yazının tamamına buradan ulaşabilirsiniz. Kendinizi bir alan adı aramaya hazır hissettiğinizde aşağıdaki domain sorgulama aracını kullanabilirsiniz.

Tasarım fikirleri araştırın

Hedeflerinizi belirlediniz, kitlenizi tanımladınız ve bir alan adı seçtiniz, şimdi sıra site yaratmaya geldi, değil mi? Neredeyse. Tasarım araçlarını seçip bir web sitesi kurmaya başlamadan önce biraz araştırma yapın.

İşe, rakiplerinizin sitelerine bakarak başlayabilirsiniz. Aşağıdakilere dikkat etmeye çalışın:

 • Size hitap eden yazı fontları ve renkler.
 • Sitenin düzeni ve genel hissiyatı.
 • Videoların, fotoğrafların ve diğer görsellerin nasıl kullanıldığı.
 • Mevcut sayfa miktarı.
 • Her sayfadaki görsel ve yazı miktarı.
 • Site içinde gezinmenin kolay olup olmadığı.
 • Mobil cihazlara uyumlu olup olmadığı (aslında hepsi olmalıdır).

Siteler hantal ve kullanışsız mı yoksa temiz mi görünüyor? Son kullanıcı, istenilen eylemi (alışveriş yapma, paylaşma, abone olma vs.) gerçekleştirebilmek için site içerisinde kolayca gezinebiliyor mu? Burada genel amacınız, web sitesi nasıl kurulur sürecinin tasarım aşamasına geldiğinizde doğru kararları verebilmeniz için neyin işe yarayıp neyin yaramadığını not etmek. En beğendiğiniz tasarım öğelerinin bir listesini yapın ve zamanı geldiğinde kullanmak için elinizin altında bulundurun.

Unutmayın: Trendler hızla değişir. Sektör standartlarına uyduğundan emin olmak için web sitenizi birkaç senede bir yenilemeye hazır olun.

web sitesi nasıl kurulur bilgisayar

Web sitesi nasıl kurulur kontrol listesi: Web sitenizi planlayın

Bir web sitesi kurmak için atmanız gereken ilk adımlara tekrar göz atalım:

 1. İşletmenizin hedeflerini yazın.
 2. Hedef kitlenizi belirleyin.
 3. Alan adı düşünün.
 4. Alan ad(lar)ını kaydettirin.
 5. Tasarım fikirleri araştırın.
 6. En beğendiklerinizin listesini yapın.

Web sitesinin planını yapmak için ihtiyacınız olan zaman: 1-3 saat.

Ek kaynaklar

Web sitesi nasıl kurulur yolunda iyi bir başlangıç yapmak için bu ek kaynaklara da göz atmayı ihmal etmeyin:

2.Web sitenizin tasarımını yapın – kendiniz mi yapacaksınız başkasına mı yaptıracaksınız?

Artık işletmeniz için bir web sitesi kurmanın önemini biliyorsunuz ve temel öğeleri planlamayı bitirdiniz. Peki, şimdi ne yapacaksınız? İyi haber: seçenekleriniz var. Kendiniz bir web sitesi kurabilir (DIY) ya da size bir web sitesi kurması için bir profesyonel tutabilirsiniz (DIFM). Ama bu iki seçeneğin iyi ve kötü yanlarına bakmaya başlamadan önce web sitenizin temeli, yani hosting, hakkında konuşalım.

Hosting seçeneklerinizi düşünün

Web sitenizi eviniz gibi düşünün. Alan adınız sokak adresiniz, hosting planınız ise evinizin üzerinde durduğu arsadır.

Eviniz ne kadar sağlam olursa olsun, altındaki temel zayıfsa, sorunla karşılaşmanız kaçınılmazdır.

İster web sitenizi kendiniz kurun ister bir profesyonele yaptırın, iyi bir hosting platformu sağlam bir performans için olmazsa olmazdır. İster DIY bir web sitesi mimarı, ister WordPress gibi bir İçerik Yönetim Sistemi (CMS) seçin, arka plandaki hosting platformunun beklenilen seviyede performans göstermesi gerekir.

web sitesi nasıl kurulur bilgisayar ekranı

Bir hosting planı satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey:

Güvenilirlik. Siteniz hız için optimize edilmiş olsa bile hosting sağlayıcınızın çalışır olduğu süre, sitenizin yüklenme sürelerini ve erişilebilirliğini etkileyebilir. Her şirketin ne gibi garantiler verdiğine çok dikkat edin.

Destek. Siteniz gece 2’de çökerse ne yapacaksınız? Hosting sağlayıcınıza erişebilecek misiniz, yoksa bir çözüm bulmak için ertesi günü beklemeniz mi gerekecek? Web sitenizin erişilemez olduğu o zaman aralığı işletmenize zarar verebilir. 7/24 destek sunan bir sağlayıcı tercih edin.

Depolama. Depolama alanı, büyük ölçüde kuracağınız sitenin türüne bağlıdır. Online portfolyosunu sergilemesi gereken bir fotoğrafçı mısınız? Öyleyse, fotoğraflarınız epey bir yer kaplayacak demek. Bazı yerler “sınırsız depo alanı” sağlasa da, şartları en ince ayrıntısına kadar okuduğunuza emin olun.

Bant genişliği. Bant genişliği ve depolama alanı birbirini tamamlar. Web siteniz ne kadar büyük olursa ziyaretçilerinize aktaracağınız veriler de o kadar artar, bu da daha fazla bant genişliğine ihtiyaç duyacağınız anlamına gelir.

Ölçeklenebilirlik. Hepimiz sitemizin trafiğinin yüksek olmasını istiyoruz, değil mi? Evet. Hosting şirketinizin sitenize gelmesi beklenen ziyaretçi sayısını kaldırabileceğinden emin olun. Sitenizin trafiği arttığı zaman çökmesini istemezsiniz.

Güvenlik. Sitenizin hacklenmesi küçümsenecek bir şey değildir. Kötü amaçlı yazılımlar ve virüsler online itibarınıza ciddi zararlar verebilir. Hosting planına bir çeşit güvenlik hizmeti de dahil eden ya da ek olarak web sitesi güvenliği almanıza olanak sağlan şirketleri tercih edin.

Yedekleme. Beklenmeyen sorunlar her zaman başınıza gelebilir. Sitenizde bir sorun olursa, geri yüklemek için yedeklemeyi kullanabilirsiniz. Hosting sağlayıcınızın web sitesi yedekleme hizmeti verip vermediğini (GoDaddy veriyor) ya da bunu planınıza eklemenin bir yolu olup olmadığını kontrol edin.

Not: Bir site mimarı kullanmayı seçerseniz, çoğu şirketin hosting’i de pakete dahil ettiklerini unutmayın. Paket içeriklerini iyi kontrol edin, böylece ihtiyacınız olmayan ürünleri satın almayın.

Web sitenizi kurun: Kendin yap (DIY)

Şimdi işin eğlenceli kısmı geldi: site kurmak. Web sitenizi kendiniz kurmak istiyorsanız seçebileceğiniz farklı yollar var ama bu yazı boyunca iki seçeneğe odaklanacağız: bir site mimarı kullanmak ve WordPress.

WEB SİTESİ MİMARI

Teknik bilginiz ve bir profesyonel tutacak bütçeniz yoksa, bir web sitesi mimarı tam size göre. GoDaddy’nin Hazır Web Sitesi gibi bir ürün kullanmayı düşünün. Resim ekleme, sayfaları özelleştirme, Facebook entegrasyonu, e-posta pazarlama ve daha fazlası kullanımı kolay bir sürükle-bırak tarzı arayüz ile bir arada bulunuyor. Hatta mobil cihazınızda bile bir saatten kısa bir sürede web sitesi kurabiliyorsunuz. Ayrıca Hazır Web Sitesi arama motoru sonuçlarınızı iyileştirmek için web sitenizi otomatik olarak optimize de ediyor.

Bizim tavsiyemiz: Bir web sitesi mimarı, online varlıklarını hızlıca oluşturmak isteyen girişimciler ve küçük işletme sahipleri için idealdir. Kullanımı kolaydır, hiç teknik bilgi gerektirmez ve web sitesi kurmak için harika bir yoldur.

web sitesi nasıl kurulur web sitesi mimarı
GoDaddy’nin sürükle-bırak tarzı Hazır Web Sitesi bir saatten kısa bir sürede profesyonel bir web sitesi yaratmanıza olanak sağlıyor.

WORDPRESS

Web sitenizin arka planında daha fazla esneklik ve kontrol sahibi olmak istiyorsanız, WordPress sizin için ideal. Ama WordPress’in sürükle-bırak tarzı bir site mimarı kullanmaktan biraz daha fazla teknik bilgi gerektirdiğini unutmayın. Hemen kodlama öğrenmenize gerek olmasa da, zaman ayırmaya istekliyseniz size ekstra işlevsellik sağlayabilecek yüzlerce eklenti, özellik ve seçenek bulunuyor.

Site kurmak için 60 milyondan fazla insanın seçtiği WordPress size yüzlerce kaynak sunuyor.

GoDaddy’nin Yönetilebilir WordPress hosting seçeneğinin basit ve kolay kullanımlı Hızlı Başlangıç Sihirbazı ile hemen site yapmaya başlayabilirsiniz. Çok geçmeden online dünyaya adım atmış olacaksınız!
Bizim tavsiyemiz: Sitenizi daha fazla özelleştirmek istiyorsanız Yönetilebilir WordPress sizin için mükemmel bir seçenek. İşlevselliği artıran binlerce eklenti ve widget sunuyor. Hafif bir öğrenme eğrisi için zamanınız varsa, WordPress, işletmenizin web sitesi için harika bir çözüm.

web sitesi nasıl kurulur wordpress site
GoDaddy’nin Yönetilebilir WordPress ürünü, sütunları, görselleri ve yazı kutularını doğrudan sayfanın içine sürükleyip bırakarak sayfa içeriklerinizi özelleştirmenizi sağlayan görsel bir sayfa mimarına sahiptir.

DIY tasarım ipuçları

web sitesi nasıl kurulur tasarım ipuçları

Sitenizi tasarlarken bu ipuçlarını aklınızda bulundurun:

1. Temiz ve basit bir tasarım seçin.
2. Markanızla ya da logonuzla eşleşen bir renk paleti seçin.
3. Yüksek çözünürlüklü, kaliteli görseller kullanın.
4. Okunması kolay bir yazı fontu ve stili seçin.
5. Site içinde gezinmeyi kolay bir hale getirin.
6. İyi hazırlanmış web içerikleri ekleyin.
7. İletişim sayfası eklemeyi unutmayın.
8. Sitenizin mobil-uyumlu olduğundan emin olun.
9. Sosyal hesaplarınıza bağlantı verin.
10. Google gibi arama motorları için optimize edin.

Web sitenizi kurun: Başkasına yaptır (DIFM)

Enerjinizi en iyi yaptığınız şeye, yani işlerinizi yürütmeye, odaklamak istiyorsanız ve web sitesi tasarımı için ayırabileceğiniz bütçeniz varsa, profesyonel bir web tasarımcısıyla çalışmak sizin için ideal olabilir. Aynı, işinizi en iyi sizin yürütebilmeniz gibi, profesyonel web tasarımcılarının da kendi işlerini yürütmek için sahip oldukları benzersiz beceri ve yetenekleri vardır.

Sürekli değişen tasarım dünyasına ayak uyduracak zamanınız ya da uzmanlığınız yoksa bir profesyonel ile çalışmayı düşünün.

Ama bütün iş kararlarında olduğu gibi, önce araştırma yapmak önemlidir. Seçeneklerinizi gözden geçirin ve aklınıza yatmayanları elemekten korkmayın. İşte, bir web tasarımcısı ya da tasarım şirketi seçmeye gelince göz önünde bulundurulması gereken birkaç soru:

• Daha önce kimlerle çalışmışlar?
• Neredeler?
• Web sitesi ne kadara mal olacak?
• Siteyi düzenli olarak güncelleyecekler mi? Bu ne kadara mal olacak? Güncellemeleri kendiniz yapmak için erişiminiz olacak mı?
• Başka hangi hizmetleri veriyorlar (örneğin içerik yazımı, tasarım, kodlama vs.)? Bu hizmetler şirket içinde mi yapılıyor yoksa dış kaynaklar mı kullanılıyor?
• İşletmenizin nişini anlıyorlar mı?
• İşletmenize web tasarımdan öte (örneğin sosyal medya, SEO vs.) yardımcı olabiliyorlar mı?
• Siteniz mobil uyumlu ve responsive olacak mı?

Bir tasarımcı ya da şirketle çalışmaya başlamadan önce bu soruların hepsine emin bir şekilde cevap verebiliyor olmanız gerekiyor. Önemli olan, kiminle çalışırsanız çalışın açık bir iletişim sağlayabilmek. Bir tasarım şirket seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız, bu makaleye göz atabilirsiniz.

Web sitesi nasıl kurulur kontrol listesi: Web sitenizin tasarımını yapın

Bir sonraki aşamaya geçmeye hazır mısınız? Önce bunları tamamladığınızdan emin olun:

• Web sitenizi kendiniz mi yapacaksınız (DIY), başkasına mı yaptıracaksınız (DIFM) karar verin
• İkisinin de iyi ve kötü yanlarını karşılaştırın
• DIY: Site mimarı mı WordPress mi?
• DIFM: Tasarımcı/tasarım şirketi araştırması yapın

Sitenizi tasarlamak için ihtiyacınız olan zaman: Birkaç gün

Ek kaynaklar

Bir web sitesi yapmaya başlamadan önce daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var? Sorun değil. Web sitesi tasarımı konusunda aşağıdaki kaynaklara göz atabilirsiniz:

Web hosting nedir ve ne için kullanılır? Hosting hakkında daha fazla bilgi edinin ve sizin için doğru olan hizmeti seçin.
Web tasarımcı olmadan web sitesi tasarımı nasıl yapılır? Harika görünen bir web sitesi için bir servet ödemenize gerek yok.
Web tasarım şirketi seçerken nelere dikkat edilmeli? Web sitenizi tasarlaması için bir profesyonelle çalışmaya başlamadan önce araştırma yapın.
Bir saatten kısa bir sürede web sitesi yapabilirsiniz. GoDaddy’nin Hazır Web Sitesi’ne göz atın.
WordPress web sitelesi Hızlı Başlangıç Sihirbazı. Bu hızlı ve kolay sihirbazı kullanarak WordPress ile hemen site yapmaya başlayabilirsiniz.

3.Harika içerikler üretin

Web sitenizin ziyaretçilerinin bülteninize abone olmalarını, ürünlerinizi satın almalarını ya da sizi sosyal medyada paylaşmalarını istiyorsanız onlara eyleme geçmeye teşvik edici içerikler sunmanız gerekir. Göz alıcı görseller ve iyi hazırlanmış yazılar büyük fark yaratabilir. Hikayenizin online dünyada göze çarpmasını böyle sağlayabilirsiniz.

İşletmenizin hikayesi

Yetenekli bir yazar olduğunuzu düşünmeseniz bile işletmenizi ve markanızı anlatan harika içerikler yaratabilirsiniz. İşe bunları denemekle başlayabilirsiniz:

• İşletmenizi nasıl kurduğunuzun hikayesi.
• Sizi ve/veya ekibinizi iş başında gösteren bir video ya da fotoğraf.
• Ürünlerinizi oluşturma yöntemleriniz.
• Hizmetlerinizin ilginç açıklamaları.
• Ürünlerinizin ya da hizmetlerinizin müşterilerinize nasıl fayda sağladığını anlatan bir anekdot.

Seçim sizin. Başlamak için tek ihtiyacınız olan 5 temel sayfa oluşturmak (sonra bunları geliştirebilirsiniz).

web sitesi nasıl kurulur anasayfa
Hazır Web Sitesi’nin, Hakkımızda sayfası dahil olmak üzere her temaya otomatik olarak eklenen beş bölümü bulunur. Tek yapmanız gereken sayfanın sağ tarafındaki düzenleme araçlarını kullanarak kendi içeriklerinizi eklemek.

5 temel sayfa

web sitesi nasıl kurulur temel sayfalar beş

Anasayfa. Bu sizin açılış sayfanız ve ilk görüşte ziyaretçilerinizin ilgisini çekmesi gerekiyor. Ziyaretçilerini sitenizi keşfetmeye ve eyleme geçmeye teşvik edecek içerikler üretin.

Hakkımızda. İşletme hikayenizi anlatmak için Hakkımızda sayfasından daha iyi bir yer yoktur. Ziyaretçilerinize markanın arkasındaki insanları da göstererek işe nasıl başladığınızı anlatın.

Ürünler/Hizmetler. Web sitenizi açmaktaki temel amacınız. Görsellerin de yazılar kadar etkili bir hikaye anlattığını unutmayın. Kullandığınız tüm ürün fotoğraflarının ilgi çekici olmalarına özen gösterin.

Görüşler. Ürünlerinizin ve markanızın güvenilir olduğunu ziyaretçilerinizin görebilmesi önemlidir. İşletmenizi müşterilerin perspektifinden göstermek için müşteri görüşlerini kullanın.

Bize Ulaşın. Ziyaretçilerinizin sizinle iletişim kurmalarına olanak sağlayın. Ulaşılabilir olduğunuzu, sorulara hemen cevap verdiğinizi ve sadece bir markadan ötesi olduğunuzu göstererek size güvenmelerini sağlayın.

Kendi web içeriklerinizi oluşturun

Şimdi sıra gerçekten eğlenceli bir şeye geldi: kendi içeriğinizi yazmak! Endişelenmeyin. Kimse işinizi sizden iyi bilemez. Yazma becerileriniz ne olursa olsun, kendi hikayenizi biliyorsunuz, benzersiz bir sesiniz var ve müşterilerinizin size güvenmesini sağlayabilirsiniz. İçerik üretmek zor olmak zorunda değil. Ayrıca sizi doğru yolu gösterecek birkaç ipucumuz var:

Kitle. Hâlâ yapmadıysanız, hedef kitlenize tam olarak karar verin. Ne tür ziyaretçilerle etkileşim yaratmak istediğinizi anlamak, alakalı içerik oluşturmanın anahtarıdır. İçeriklerinizi, kitlenizin ihtiyaçlarıyla eşleşecek şekilde önceliklendirin. Ayrıca içeriklerinizin ne yaptığınızı açıklamanın yanı sıra, neden rakiplerinizden daha iyi bir seçenek olduğunuzu belirttiklerinden de emin olun.

Dil. Kitlenizi belirledikten sonra, kullanacağınız dili hem markanıza hem de müşterilerinize uyacak şekilde özelleştirebilirsiniz. Hukukla ilgili bir web siteniz varsa, boşanma işlemlerini açıklamak için esprili bir dil kullanmayacağınız gibi, eğlenceli çocuk tişörtleri satıyorsanız ürünlerinizi tanıtmak için dümdüz, sıkıcı bir dil de kullanmazsınız. Markanıza sadık kalın, gerisi kendiliğinden gelir.

Sayfa düzeni. Upuzun dümdüz bir metinle dolu bir sayfa gördüğünüzde içiniz sıkılıyor mu? Benim sıkılıyor. İçeriklerinizin düzeni, içeriklerin kendisi kadar önemli. İçeriklerinizi göze güzel görünecek bir şekilde sunmak için görsellerden, boş alanlardan, listelerden ve başlıklardan faydalanın.

Eğlenin! Bu en önemli adım – eğlenceli yazı stilleri deneyin! Hem sizin için hem müşterileriniz için uygun olan yöntemi bulana kadar farklı yöntemleri test etmekten korkmayın.

Uzman tavsiyesi: Web içeriklerinizi tamamladığınızda, başka birinin de okumasını isteyin (tercihen editörlük deneyimi olan biri). Siteniz mizahi de olsa profesyonel olmalı, bu yüzden cümle düşüklüklerinin ya da yazım hatalarının sizi kötü göstermesine izin vermeyin.

Web sitenizde görsel kullanmak

Çarpıcı görseller kullanmak, dikkat çekici bir içerik stratejisi oluşturmanın bir parçasıdır. BuzzSumo’ya göre her 75-100 kelimede bir görsel içeren yazılar, daha az görsel içeren yazılara göre sosyal medyada iki kat daha fazla paylaşılıyor. Dolayısıyla, okuyucularınızın ilgisini çekmek istiyorsanız, içeriklerinize görsel eklemeye başlayın. İşte web siteniz için görsel seçerken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey:

Görselleri yasa dışı kullanmayın. Google’da arama yapıp karşınıza çıkan ilk görseli kullanamazsınız. Stok görsel çekme imkanınız yoksa Pixabay, Unsplash ya da Visualhunt gibi siteleri kullanabilirsiniz. Gerektiği yerlerde görsel sahiplerine kredi vermeyi de unutmayın.

Yüksek kaliteli görseller kullanın. Güzel görseller insanları eyleme teşvik edebilir. Müşterileri kötü fotoğraflarla kendinizden soğutmayın. Markanıza ve kitlenize hitap eden fotoğraflar çekin veya seçin.

Görsellerinizi optimize edin. Görsel optimizasyonu hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu rehberi okumaya devam edin. Başlangıç olarak, görsellerinizin boyutlarının uygun olduğundan, yükleme sürelerinin uzamaması için sıkıştırılmış olduklarından ve görsel isimlerinde ilgili anahtar kelimeleri kullandığınızdan emin olun.

web sitesi nasıl kurulur yönetilebilir wordpress görsel
Yönetilebilir WordPress kullanıyorsanız, sitenize görsel eklemek ve ilgili görsel bilgilerini girmek çok kolaydır.

Web içerikleri için dış kaynak kullanmak

Hâlâ kendi içeriklerinizi yazma konusunda emin değil misiniz? O zaman dış kaynak kullanmayı düşünün. İçerik ihtiyaçlarınız için serbest çalışanlar bulabileceğiniz Bionluk gibi sitelerden faydalanabilirsiniz.

Artıları:

• Çok fazla seçeneğiniz olduğundan işe alacağınız kişi konusunda seçici davranmanıza olanak sağlar.
• Özellikle yazma ve editörlük deneyimi olan kişileri seçebilirsiniz.
• Yapılmasını istediğiniz işi ve bütçenizi kendi şartlarınıza göre ayarlayabilirsiniz.
• Bir profesyonelle çalışmak, size işinizi yapmak için daha çok zaman kalması anlamına gelir.

Eksileri:

• Hikayenizi anlatmak için dışarıdan birini tutmak, istediğiniz tarzın yansıtılmamasına sebep olabilir.
• Elinize gelen içerikleri kontrol edip kendiniz eklemeler yapmanız gerekebilir.
• Birini işe almak, içerikleri sizin yazmanızdan her zaman daha masraflıdır.
• Teslim tarihlerine yetişmesi gereken işler için başkasına güvenmek zorunda kalırsınız.

Uzman tavsiyesi: Bir profesyonelle çalışmaya karar verirseniz ona işinizle ilgili bilgileri (işe nasıl başladınız, ürünlerinizin ilham kaynağı vs.) en başından söyleyin. Yazarın görevi sizin sağladığınız ham madde ile çalışmaktır.

web sitesi nasıl kurulur içerik

Hepsini birleştirmek

Artık içeriklerinizi yazdığınıza ve web sitenizi hangi araç ile kuracağınıza karar verdiğinize göre sıra hepsini birleştirip bir site kurmaya geldi. Şimdi hepsinin üzerinden kısaca geçelim ve GoDaddy’nin Hazır Web Sitesi ile bir saatten kısa bir sürede web sitesi nasıl kurulur görelim.

1.Ücretsiz denemeyle başlayın.

Öncelikle GoDaddy’e gidin ve kredi kartına ihtiyacınız bile olmadan bir aylık ücretsiz deneme için kaydolun. Ürünü beğenmezseniz istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

2.İşletme kategorisi seçin.

Nişiniz nedir? İşletmenize uyumlu olanı bulmak için 1500’den fazla kategori içinde arama yapabilirsiniz.

web sitesi nasıl kurulur web sitesi mimarı işletme kategorisi

3.Tasarlamaya başlayın.

Gerçekten bu kadar basit. Görsellere göz atın (tabii kullanmak istediğiniz kendi hazır görselleriniz yoksa), hazırladığınız içerikleri girin, farklı şemalara ve renk paletlerine bakın ve kolayca yeni özellikler veya sayfalar (Takvim, Blog ya da İletişim Formu gibi) ekleyin.

web sitesi nasıl kurulur sayfa tasarlama

4.İşinizi yayınlayın

Tasarımınızdan memnun musunuz? Yaptıklarınızı önce önizlemeyi unutmayın ama sonra tek yapmanız gereken Yayınla’ya tıklamak. Dahası? Hazır Web Sitesi, web sitenizi otomatik olarak optimize eder, yani müşterileriniz ister masaüstü ister mobil cihaz kullanıyor olsunlar, yarattığınız site her zaman düzgün görünür.

Başlamaya hazır mısınız? Bir saatten kısa sürede bir web sitesi kurabileceğiniz Hazır Web Sitesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu yazıya göz atabilirsiniz. Artık işletmeniz online olduğuna göre, gelecek için hazırlanmaya başlamanın zamanı geldi.

Gelecek adım: Blog yazmak

Biliyoruz, daha yepyeni bir web sitesi açıyorsunuz, blog yazmak aklınızdaki son şey olabilir. Bu oldukça normal. Ancak blog yazmak harika bir içerik pazarlama stratejisi olduğundan gelecek için potansiyel bir proje olarak aklınızda bulundurmalısınız. İşte nedenleri:

• Yeni ve eski müşterilerinizle iletişim kurmanızı sağlar.
• Sektörünüzde kendinizi bir düşünce lideri olarak konumlandırmanıza yardımcı olur.
• Abonelere özel içeriklerle e-posta adresleri toplamanızı sağlar.
• Takipçilerinize paylaşabilecekleri yararlı bilgiler verir.
• İşletmenizin SEO’sunu geliştirir.

Blog yazmaya hazır olduğunuzda, bir WordPress blogu kurma ipuçları yazımıza göz atabilirsiniz. Ya da Hazır Web Sitesi’nin blog özelliğini deneyebilirsiniz.

web sitesi nasıl kurulur içerik oluşturma laptop

Web sitesi nasıl kurulur kontrol listesi: Harika içerikler oluşturun

Devam etmeye hazır mısınız? Önce yaptıklarımızı son bir kez kontrol edelim:

• Web sitenizin temel sayfalarını belirleyin.
• Karar verin: İçerikleri kendiniz mi yazacaksınız dış kaynak mı kullanacaksınız
• Kendiniz yazacaksanız, içeriklerinizi oluşturun.
• Dış kaynak kullanacaksanız işletmeniz hakkında bir SSS (Sıkça Sorulan Sorular) oluşturun.
• İçeriklerinizi web sitenize ekleyin.

İçerik oluşturmak için ihtiyacınız olan zaman: Birkaç gün

4.SEO ile görünür olun

Artık bir web siteniz olduğuna göre, son derece rekabetçi olan online pazarda görünürlük kazanmaya çalışmanız gerekecek. Burada Google ve Bing gibi arama motorları devreye giriyor. Bir online varlık oluşturmak kendi başına yeterli olmuyor, web sitenizin internette bulunabilmesi için temel arama motoru optimizasyonu (SEO) prensiplerini uygulamanız gerekiyor.

İyi haber? İnternette sizin ürün ve hizmetlerinize benzer aramalar yapan insanların ilgisini çekecek alakalı web içerikleri oluşturduğunuz için zaten bir adım öndesiniz. İçeriklerinizi geliştirmeye devam edin, böylece ziyaretçi çeken bir web sitesine sahip olabilirsiniz. Şimdi, sıra SEO’ya geldi.

SEO, web sitenizin Google gibi arama motorları sonuç sıralamasını yükseltmek için, sitenizin web trafiğini artırma işlemine denir.

Hepimiz Düşler Tarlası’ndaki o popüler sözü hatırlıyoruz: “İnşa edersen, gelecekler.” Ancak bir mısır tarlasının ortasındaki büyülü bir beyzbol sahasının aksine, bir web sitesi yaratmak insanları web sitenize çekmek için yeterli değil. Neyse ki, size yardımcı olacak birkaç ipucu biliyoruz.

SEO nasıl çalışır?

İyi bir web sitesi nasıl kurulur konusunun temel öğelerinden olan SEO, internette kendinizi yetkili bir kaynak olarak gösterebilmekle ilgilidir. Bunu yapabilmek için temel prensiplerini anlamanız gerekir. Böylece kitlenizi daha iyi hedefleyebilir ve arama motoru sıralamanızı artırabilirsiniz. SEO’nun anlamanız ve uygulamanız gereken temel unsurları şunlardır:

Sayfa içeriği. Bu konuya daha önce de değindik, ama iyi içeriklerin internetin kralı olduğu bir gerçek. Kitlenizin sorduğu soruları cevaplayabiliyorsanız, arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alırsınız.

Anahtar kelimeler. Uygun anahtar kelimeler seçmek büyük fark yaratabilir. İşletmenizle ilgili kelimeler ve kelime öbekleri seçin. Buna birazdan daha ayrıntılı değineceğiz.

Bağlantı verme. Başka sitelere bağlantı vermekten, kendi siteniz içinde bağlantı vermeye kadar, ziyaretçilerinize yararlı bilgiler sağlamak için ilgili sayfalara bağlantı vermek önemlidir.

Görsel optimizasyonu. Konu SEO için görsel kullanmak olduğunda bilmeniz gereken çok şey var. Ayrıntılı bilgi için okumaya devam edin (ipucu: görsel ALT metinlerinin anahtar kelimelerinizle eşleşmesi gerekiyor).

Meta etiketler. Bu etiketler, arama motorlarının sitenizi arama sonuçlarında tanımlamasına yardımcı olacak uygun bilgiler içerir. Daha detaylı bilgi için okumaya devam edin.

Site navigasyonu. Arama motorlarının sitenizde gezinmesi ne kadar kolaysa sıralamanız da o kadar yüksek olur. Tüm bağlantıların güncel olduğundan ve navigasyonun kolay olduğundan emin olun.

Site haritası. Tahmin edebileceğiniz gibi, site haritası web sitenizdeki tüm sayfaların bir haritası ya da dizinidir. Arama motorlarını siteniz içinde yönlendirmek için kullanılır.

web sitesi nasıl kurulur SEO

Anahtar kelimeler

web sitesi nasıl kurulur anahtar kelime harfler

Sayfalarınız için anahtar kelimeler seçmenin çok zor olması gerekmiyor. Sadece, arama sıralamanızı artırmanıza yardımcı olmak için belirli kelime ve kelime öbeklerini stratejik kullanabilmek konusunda birkaç şeyi göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Müşterileriniz gibi düşünün. Google Anahtar Kelime Planlayıcı gibi araçlar kullanarak kitlenizin aradığı anahtar kelimeleri araştırın.

Belirgin olun. Butik ayakkabı mağazanız için “ayakkabı” kelimesini anahtar kelime olarak kullanmanızın hiçbir faydası yoktur. Lokasyonunuz, hizmetleriniz, ürünleriniz, sektör… Anahtar kelimeleriniz ne kadar belirgin olursa o kadar iyi.

Doğal kullanın. Sırf anahtar kelime kullanmak için anahtar kelimelerin kullanıldığı günler geride kaldı. İfadeleri akış içerisinde doğal olarak kullanın ve zorlama olmamalarına özen gösterin.

Bunları yaptıktan sonra, anahtar kelimelerinizi sayfalarınızdaki yazılara, başlıklara ve alt başlıklara doğal olarak ekleyin. Metadata ve görsel isimlerinde de anahtar kelimelerinizi kullanmayı unutmayın!

Görseller nasıl optimize edilir?

Görseller, marka hikayenizi saniyeler içinde anlatmanıza imkan sağlar. Şirketinizi yansıtan, insanları etkileşime geçmeye teşvik eden ve kitlenizin sizinle duygusal bağlantı kurmasını sağlayan görseller seçmenin ne kadar önemli olduğunu zaten biliyorsunuz. Şimdi sıra, bu görsellerin Google’la da bağlantı kurmasını sağlamaya geldi.

1. Görsellerinizin dosya adında, sayfanız için seçtiğiniz anahtar kelimenin de bulunduğundan emin olun. Örneğin “tuzlu kurabiye” satıyorsanız, dosya adı olarak “tuzlu-kurabiye.jpg.” kullanın. Dosya adınız küçük harfle yazılmış olsun ve kelimeleri tire ile ayırın.
2. Görselinizin ALT metninde de seçtiğiniz anahtar kelime bulunsun. Yukarıdaki örnekten devam edersek, görsel ALT metniniz “Tuzlu Kurabiye” olabilir. İlk harfleri büyük olsun ve tire kullanmayın.
3. Sayfa metninizin seçtiğiniz görselle alakalı olduğundan emin olun. Arama motorları görsellerin yazıyla alakalı olduğundan ve görselin gerçekten “tuzlu kurabiye” olup olmadığından emin olmak için ikisini de kontrol ediyor.

Uzman tavsiyesi: Sayfa yüklenme hızını artırmak için görsellerinizi yeniden boyutlandırın ya da bir sıkıştırma aracı kullanın. Ayrıca, görsellerinizin 72 DPI (dots per inch-inç başına düşen nokta sayısı) olması internet aramaları için yeterlidir.

web sitesi nasıl kurulur görsel optimizasyonu

Etiketler

Etiketler, internette görünür olmanız konusunda önemli bir rol oynar. Google’ı mutlu etmek için bu üç anahtar etiketi tanıyın.

Üst bilgi etiketleri. Üst bilgi etiketleri, arama motorlarına ve kullanıcılara doğru ve kısa (65 karakter veya daha az) bir biçimde, sayfanın içeriğini açıklar. İki yerde görünürler: İnternet tarayıcı çubuğu ve arama sonuçları.

Meta açıklama etiketleri. Bu, sayfada bulunan içeriğin türünü hızlı bir şekilde tanımlayabilmenizi sağlayan kısa (150 karakter ya da daha az) bir özettir. İçinde birincil anahtar kelimenizi içermelidir ve okuyucuyu tıklamaya teşvik etmelidir.

Başlık etiketleri. Bunlar sayfa içinde yazılarınızda bulunan başlıklardır ve birincil anahtar kelimenizi içermelidirler. Arama sonuçlarında görüntülenmeseler de, okuyucunun dikkatini içeriğin niteliğine çekmeye yararlar.

Sitenize bağlantı verilmesini nasıl sağlarsınız?

Sitenizin içinden alakalı içeriklere bağlantı vermeniz kolaydır, peki ya dış bağlantılar? Daha önemlisi, diğer web sitelerinden sizin sitenize bağlantı verilmesini nasıl sağlayacaksınız? Sitenize bağlantı verilmesini sağlamak için izlenebilecek pek çok yöntem var, işte başlamanıza yardımcı olacak üç strateji:

1. Konuk yazar olmayı teklif edin. Bir işletme sahibi olarak, endüstriniz hakkında paylaşabileceğiniz pek çok bilgiye sahipsiniz. Kendi nişinizdeki bloglara katkıda bulunarak web sitenize alakalı bağlantı verilmesi fırsatı yakalayabilirsiniz.
2. Influencer’larla iletişime geçin. Sitenize bağlantı verilmesini sağlamanın harika bir yolu, bir içerik üreticisinden ürünleriniz veya işletmenizle ilgili bir inceleme yazısı yazmasını istemektir. Bunun size fayda sağlaması için, onların görüşlerine güvenen bir takipçi kitlelerinin olması gerekir.
3. Yorum yazın. Bir işletmenin web sitesine yorum bıraktığınızda, genellikle kendi bağlantınızı ekleme fırsatınız da olur. Sevdiğiniz bir şey hakkında yazmak çok kolaydır ve çoğu şirket sizin sitenize bağlantı vererek sizi ödüllendirir.

web sitesi nasıl kurulur bağlantılar

Yerel SEO

Yerel SEO, özellikle fiziksel bir mağazanız varsa, web sitenize trafik çekmenin harika bir yoludur. Yerel sıralamanızı iyileştirmek için SEO’yu nasıl kullanabileceğiniz hakkında çok fazla bilgi var, bu yüzden önceden araştırma yapmayı ihmal etmeyin. İşte Google’ın kendisinden, aklınızda bulundurmanız gereken birkaç ipucu:

• Bir Google Benim İşletmem profili oluşturun.
• Bilgilerinizi eksiksiz olarak doldurun.
• İş saatlerinizi düzenli olarak güncelleyin.
• İşletmenizin yerini doğrulayın.
• Yorumları yönetin ve yanıtlayın.
• Görsellik için işletmenizin fotoğraflarını ekleyin.
• İşletmenizi işaretlemek için diğer online harita hizmetleri ve dizinleri kontrol edin.

Ücretli reklam

Bir adım daha ileri gitmek ister misiniz? İşletmeniz için ücretli reklam kullanmayı düşünün. eMarketer’a göre, “Dijital harcamalar her yıl çift haneli bir şekilde artacak ve 2017’de 83 milyar $ iken 2021’de 129 milyar $ olacak.” Bu çok fazla para demek! Tamam, ama ücretli reklam tam olarak nedir?

İşletme bilgilerinizi görüntüleyeceğiniz reklam alanı için ödeme yaptığınız reklamcılık türüne, ücretli reklamcılık denir.

Ücretli reklamların göründüğü yerler kullandığınız platforma göre değişir, ancak ücretli reklamlar genellikle organik aramaların üstünde veya öncesinde belirgin bir şekilde görünür. Örneğin Google’a bakalım. Belirli ürün veya hizmetleri aradığınızda karşınıza çıkan ilk birkaç bağlantının yanında yeşil bir “Ad” kutusu görebilirsiniz. Bu birincil sonuçlar, bilgilerinin önce çıkması için ödeme yapmış işletmelere aittir. İki popüler ücretli reklam türü vardır: tıklama başı maliyet (TBM) ve bin gösterim başına maliyet (BGBM).

Adından da anlaşılacağı gibi, TBM reklamlara yalnızca biri ona tıkladığında ücret ödenir. Maliyet, anahtar kelimenin ve gösterimin değeriyle belirlenir. BGBM reklamları, tıklama yapılıp yapılmamasına bakılmaksızın sabit bir ücret üzerinden ödenir.

TBM mi BGBM mi?

Hem TBM hem BGBM reklamları işletmenizin işine yarayabilir. Sadece, ihtiyaçlarınıza en uygun olanı belirlemek için ikisinin de artılarını ve eksilerini tartmanız gerekir.

Artılar (TBM):
• Başarıyı izlemek kolaydır
• Sadece tıklanan reklamlar için ödeme yaparsınız
• Reklam harcamalarınız için bütçenizi kolaylıkla değiştirebilirsiniz

Eksiler (TBM):
• Nişinizdeki rakipleriniz ile yarışırken maliyetler yükselebilir
• Bir tıklama otomatik olarak ilgi anlamına gelmez
• Dönüşüm oranını izlemek zordur, güvenilir bir ilişkilendirme modeline ihtiyacınız vardır

Artılar (BGBM):
• Nispeten daha ucuzdur.
• Tek bir maliyeti olduğu için bütçelendirmeyi kolaylaştırır
• Reklamın ödediğiniz sefer kadar görüntüleneceğinin garantisi vardır

Eksiler (BGBM):
• Maliyet tıklamalardan bağımsızdır, bu da kimse reklamınıza tıklamazsa fazla para harcamış olabileceğiniz anlamına gelir
• Ziyaretçilerin banner tarzı reklamları görmezden gelmeleri kolaydır.
• Reklam engelleyiciler gösterimlerinizin düşmesine yol açabilir.

İşletmeniz için reklamları kullanmanın birkaç farklı yolu vardır, bu nedenle önce araştırma yapın. Birkaç farklı kampanya denemekten korkmayın, böylece kitleniz için en uygun reklam türünü belirleyebilirsiniz.

Web sitesi nasıl kurulur kontrol listesi: SEO ile görünür olun

SEO’nuzu artırmak büyük bir iştir. Şimdiye kadar konuştuklarımıza hızlıca bir bakalım:

• Uygun anahtar kelimeler kullanın.
• Sitenize bağlantı vermenin yollarını bulun.
• Görselleri optimize edin.
• Etiketleri düzenleyin.
• Yerel SEO’yu araştırın.
• Ücretli reklam vermeyi düşünün.

Trafik artırma planı yapmak için ihtiyacınız olan zaman: başlangıç olarak 3-5 saat, sonra sürekli devam ediyor

Ek kaynaklar

İnternette görünür olmak için önce araştırma yapmanız gerekir. İşletmenizin sitesinin trafiğini nasıl artıracağınızı öğrenmek için bu kaynaklara göz atın.

Yerel SEO: Nedir, nasıl yapılır, ne işe yarar. Yerel SEO hakkında daha fazla bilgi edinin.
SEO hizmeti yeter mi? Sitenize trafik çekmek için ipuçları. Sitenizin trafiğini artırmak için bu ipuçlarını deneyin.
Blog reklamları: Blogunuza nasıl reklam alırsınız? Blog yazmaya karar verirseniz, blogunuza nasıl reklam alacağınız hakkında bilgiye ihtiyacınız olacak.
Sosyal medya reklamları: Yatırım yapmanız için 3 neden. Hedef kitlenize ulaşmak için sosyal medya reklamlarını deneyin.

Bonus: Peki, sitenizde satış yapmak da istiyor musunuz?

İster hâlihazırda fiziksel bir mağazanız olsun ister direkt e-ticarete atılıyor olun, internette ürün ve hizmet satmak yeni müşteriler çekmenin harika bir yoludur. Ürünlerinizi satmak için müşterilerinizin fiziksel olarak mağazanıza gelmelerine ihtiyacınız yoktur ve onları sitenize çekmek için birçok seçeneğiniz vardır.

Bir e-ticaret sitesi, kâr elde etmek ve erişiminizi genişletmek için güçlü bir araçtır; markanızı, müşterilerin zihninde ön plana çıkarır.

Bir e-ticaret sitesiyle, müşteri tabanınız küresel anlamda genişler. İnternetteki herkesi hedefleyemeseniz de (sektördeki nişinizi göz önünde bulundurmayı atlamayın) müşteri çekebilmek için e-ticaret sitenize belirli öğeler eklemeniz gerekir. Peki, bir e-ticaret web sitesi nasıl kurulur, nelere dikkat etmeniz gerekir? Okumaya devam edin.

Dikkat çekici ürün görselleri ve açıklamaları

Ürünleriniz, online mağazanızın ekmek teknesidir. Bir fotoğraf ekleyip altına fiyatını yazmak yeterli değildir. Tüm ürün görselleriniz, yüksek kaliteli fotoğraflardan oluşmalıdır ve altlarında ürünün özelliklerini ve faydalarını belirten bir açıklama olmalıdır.

Konu ürünlerinizin fotoğrafını çekmeye geldiğinde, aklınızda bulundurmanız gereken birkaç ipucu:

• Mümkünse güneşten ve doğal ışıktan faydalanın.
• Ürünlerinizi sergilemek için farklı açılardan çekim yapın.
• En iyi kareyi elde edebilmek için bazı aksesuarlar (tripod, flaş vb.) kullanmayı düşünün.

Fotoğraf ekipmanına tonlarca para harcamanıza gerek yok. Akıllı bir telefonunuz varsa, mobil cihazınızla mükemmel görünen fotoğraflar çekebilirsiniz. Fotoğraf çekerken arka planı, ışığı ve hedef kitlenizi aklınızda bulundurmayı unutmayın.

Ürün açıklamaları yazarken, hedef kitleniz ve kullandığınız dil çok önemlidir. Ürün özelliklerini belirtmeniz gerekir ama aynı zamanda ürünlerinize sahip olmanın deneyiminden de bahsetmelisiniz.

Çoğu zaman işletmeler ürünlerin sadece özelliklerine (beden, renk, doku vs.) odaklanır ve faydalarından bahsetmeyi tamamen unutur.

İdeal alıcınızı düşünün ve onlara ürünlerinizi neden almak isteyeceklerini anlatın. Örneğin organik, soya mumlar satıyorsanız ürün özelliklerine ek olarak sakinleştirici kokularıyla insanı rahatlattıklarından da bahsedebilirsiniz.

Ödeme yöntemleri

Sitenizin türüne bağlı olarak ödeme işleme yöntemleriniz de farklılık gösterir. İşte aklınızda bulundurmanız gereken birkaç önemli konu:

• Birden fazla ödeme seçeneği sunun.
• Satın alma yolunun net ve kolay olmasını sağlayın.
• Müşterilerin kupon ve indirim kullanabilmelerini sağlayın.

Satın alma yolunda zorlanan müşteriler genellikle alışveriş sepetlerini terk ediyor. Sayfalarınızın ve satın alma yolunuzun düzenli olduğundan emin olun ve ziyaretçilerinize satın almak için çeşitli seçenekler (kredi kartı, banka kartı, kapıda ödeme vs.) sunun.

Uzman tavsiyesi: Online mağazanızı güvence altına almak için SSL sertifikası kullanın. Müşterilerinizin bilgilerini koruduğunuzu göstererek, insanların e-ticaret sitenizden alışveriş yapmaları için size güvenmelerine yardımcı olun.

Teslimat

İnsanların alışveriş sepetlerini terk etme oranını düşürmek ister misiniz? Teslimat özelliklerinizin iyi olduğundan emin olun ve mümkünse ücretsiz teslimat sunun. Walker Sands’in Perakendeciliğin Geleceği raporuna göre, 10 kişiden 9’u (ankete katılan 1400 kişi içinde) ücretsiz teslimatın, online alışveriş için 1 numaralı teşvik olduğunu belirtiyor. Yani, teslimat maliyetlerini ürün maliyetlerinizin içine katarak kazanabileceğiniz müşteri yüzdesi oldukça fazla.

Ücretsiz teslimat sunamıyorsanız, sabit fiyat ya da ağırlığa dayalı bir fiyat belirleyebilirsiniz. Ücretsiz teslimat kadar iyi bir seçim olmayabilir, ancak ne yaparsanız yapın seçtiğiniz yöntemin müşterilerinize hizmet ettiğinden emin olun.

Hüküm ve koşullar

Ne satarsanız satın, web sitenize hüküm ve koşullar eklemek önemlidir. Hüküm ve koşullar hem sizi hem de alıcıyı korur. Siz süreçlerin sitenizde nasıl işlediğini belirlersiniz, alıcı da sürprizlerle karşılaşmamış olur. Kapsamlı bir hüküm ve koşullar sayfası ya da bölümü, müşterilerinize güven aşılamanın harika bir yoludur.

Ne yazacağınızdan emin değil misiniz? Belirli özellikler sektörden sektöre değişebilir ancak hüküm ve koşullar sayfasında görünen birkaç yaygın konu şunlardır:

• Özel ücretler ve vergiler
• Ücret ve ürün iadeleri
• Teslimat politikası
• Telif hakları ve fikri mülkiyet hakları
• Feragatname
• İptal hükümleri

Biraz araştırma yapın ve hizmet şartları veya hüküm ve koşullar bölümünüze neler ekleyeceğinize karar verin. İşletmenizdeki değişiklikleri yansıtmak için hüküm ve koşullar sayfanızı sık sık güncellemeyi unutmayın.

Müşteri yorumları

Memnun olan her müşteri, size 5-yıldızlı yorum bırakabilecek bir müşteridir. Yorumlar, potansiyel alıcılara ürünlerinizin gerçekten işe yaradığını gösterir. Ayrıca yorum bırakanlar direkt bir çıkarları olmadığı için, görüşleri güvenilirdir.

Nielsen’in 56 ülkede 28.000 internet kullanıcısıyla yaptığı “Dünyada Reklama Güven” araştırmasının sonucuna göre, tüketiciler yüzde 92 ile en çok arkadaş ve aile tavsiyelerine güveniyor; yüzde 70 ile ikinci en çok güvenilen kaynak ise online müşteri yorumları.

İşletmenize güven oluşturmak için müşteri yorumlarından faydalanmalısınız. Müşterilerinizden yorum istemekten çekinmeyin. Onlara anket gönderebilir ya da satın alma işlemi sonrası sizi değerlendirmelerini isteyebilirsiniz. Sorularınızı kişiselleştirmeyi unutmayın, böylece müşterileriniz, ürün veya hizmetlerinizin onların nasıl bir ihtiyacına çözüm olduğunu açıklayabilirler. Müşterilerinizi onların geri bildirimlerini paylaşmak istediğinizden haberdar etmeyi de unutmayın.

Sitenizi tasarlarken e-ticaret ihtiyaçlarını göz önünde bulundurun

E-ticaret web sitesi nasıl kurulur konusunun temellerine değindiğimize göre sıra hepsini nasıl birleştireceğinizi düşünmeye geldi. Online mağaza oluşturacaksanız, sitenizi tasarlarken aklınızda bulundurmanız gereken 10 tasarım öğesi şunlardır:

web sitesi nasıl kurulur e-ticaret ipuçları laptop

1. Net, kısa ve etkileşim sağlayan eylem çağrıları.
2. Temiz düzen ve tasarım.
3. Kolay navigasyon.
4. Anlaşılması ve kullanılması kolay bir ödeme süreci.
5. Müşterilerinizin size ulaşabilmesi için iletişim formu.
6. Kullanımı kolay ürün kataloğu.
7. Markanızla eşleşen renkler ve logolar.
8. Responsive ve mobil uyumlu tasarım.
9. Müşterilerinizi yenilik ve kampanyalarınızdan haberdar edebilmeniz için bülten aboneliği.
10. Sosyal medya hesaplarınıza bağlantılar.

Yönetilebilir WordPress ile satış yapmak

Web tasarım uzmanı olmanız gerekmeden güçlü bir e-ticaret web sitesi nasıl kurulur: GoDaddy’nin Yönetilebilir WordPress’i ile. Web sitenizi istediğiniz gibi kişiselleştirmek için binlerce WordPress eklentisinden istediğinizi seçebilir ve Hızlı Başlangıç Sihirbazı ile kısa sürede çalışan bir e-ticaret sitesi kurabilirsiniz.

web sitesi nasıl kurulur wordpress hızlı başlangıç sihirbazı

Yönetilebilir WordPress’in Hızlı Başlangıç Sihirbazı, kendi içerikleriniz ve görsellerinizle kolayca kişiselleştirebileceğiniz profesyonelce tasarlanmış bir tema seçme sürecinde size yol gösterir.

Ayrıca, birçok özellik sunar. GoDaddy’nin Yönetilebilir WordPress’i ile şunları yapmak çok kolaydır:

• Blog açmak (şimdi veya gelecekte).
• Yoast gibi eklentiler sayesinde Google işletme listelerine kaydolmak.
• Sosyal medya hesaplarınızı entegre etmek ve sitenize sosyal ikonlar eklemek.
• Birden fazla ödeme yöntemi kabul etmek.
• Yerleşik kayıt formunu kullanarak sağlam bir e-posta listesi oluşturmak.
• Randevuları düzenlemek… ve daha fazlası.

Daha da iyisi, GoDaddy tüm teknik konularla sizin yerinize ilgilenir.

WordPress + WooCommerce

WordPress’te yapılabilecek çok şey var ama özellikle e-ticaret için burada olduğumuzdan WooCommerce’den bahsetmemiz şart.

WooCommerce, WordPress ile bütünleşen güçlü bir e-ticaret çözümüdür.

WooCommerce sağlam bir eklentidir. Hatta, WooCommerce’in işlevselliğinizi kendi ihtiyaçlarınıza göre özelleştirmek için kullanabileceğiniz 400’den fazla uzantı bulunur. Eğer ilk defa bir e-ticaret mağazası açıyorsanız, tüm o eklentilere bakmanıza gerek yok. İlk yapmanız gereken ihtiyaçlarınızı belirlemek. Şunları düşünün:

• Sevk irsaliyesi
• Birden fazla teslimat yöntemi
• E-posta pazarlama ile entegrasyon
• Envanter ve stok yönetimi
• Gelişmiş alışveriş sepeti işlevleri

Bu işlevlerin çoğu ücretsiz deneme özelliğiyle gelir, bu yüzden birkaçını test edin. WordPress eklentilerinize WooCommerce’i eklediğiniz sürece, bu uzantılar size sunulur. Dahası, WooCommerce, GoDaddy’nin Yönetilebilir WordPress için Hızlı Başlangıç Sihirbazı’nda önceden yüklenmiş olarak gelir. Şimdi, en sevdiğimiz özelliklerden bazılarını görmek için okumaya devam edin.

web sitesi nasıl kurulur yönetilebilir wordpress bilgisayar

En sevdiğimiz 7 WooCommerce eklentisi

web sitesi nasıl kurulur alışveriş arabası

WooCommerce’in popülaritesi, işlevselliğini artıracak pek çok eklenti ve uzantının mevcut olduğu anlamına gelir. Başlamanıza yardımcı olmak için en beğendimiz birkaçını listeleyeceğiz.

1. Abandoned Cart Lite for WooCommerce (WooCommerce İçin Terk Edilmiş Alışveriş Sepeti Lite). E-ticaret sitenizin amacı ürün satmaktır. Bu kullanışlı eklenti ile alışveriş sepetini terk edenleri hedefleyip onlara e-posta gönderebilir, siteye geri dönmeye teşvik edebilirsiniz.
2. Product Import Export for WooCommerce (WooCommerce İçin Ürün Ekleyici/Çıkarıcı). Büyük bir ürün listeniz mi var? Bu araç tüm ürünlerinizi bir kerede aktarmanıza olanak sağlıyor.
3. WooCommerce Menu Cart (WooCommerce Menü İçin Alışveriş Sepeti). Her sayfada mini bir alışveriş sepeti olsun ister misiniz? Akıcı bir ödeme süreci oluşturmak için bu uzantıyı kullanın ve müşterilerinizi mutlu edin.
4. WooCommerce Products Filter (WooCommerce Ürün Filtresi). Müşterilerinizin, ürünlerinizi kategorilere, etiketlere, ürün özelliklerine ve daha fazlasına göre filtrelemelerine olanak sağlayın. Bu eklenti ile satın alma yolunu kolaylaştırın.
5. YITH WooCommerce Wishlist (YITH WooCommerce İstek Listesi). Müşterilerinize ürünleri favorilerine ekleme ve istek listelerine kaydetme seçeneği sunarak dönüşüm oranlarınızda fark yaratın.
6. WooCommerce Stock Manager (WooCommerce Stok Yöneticisi). Tüm envanterinizi tek bir ekrandan yönetin. Bu eklentiyle her şeyin stokta olduğundan emin olmak çok kolay.
7. WooCommerce Multilingual (Birden fazla dilde WooCommerce). Uluslararası pazara açılmak isteyenler için bu eklenti olmazsa olmazlardan. Tüm ürünlerinizi birden fazla dile çevirerek müşterilerinize kolaylık sağlayın.

Daha fazlasını görmek ister misiniz? Listenin tamamına “Yeni e-ticaret siteleri için 15 ücretsiz WooCommerce uzantı (ve eklentileri!)” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Web sitesi nasıl kurulur kontrol listesi: E-ticaret özellikleri

E-ticaret kurulumunuzdan memnun musunuz? Hızlıca kontrol edelim:

• Ürün fotoğrafları çekin ve açıklamalar yazın.
• Teslimat ve ödeme yöntemlerine karar verin.
• Hüküm & Şartlar ve müşteri yorumları ekleyin.
• E-ticaret için tasarım öğelerine dikkate din.
• WordPress ile e-ticaret web sitesi nasıl kurulur inceleyin.

E-ticaret özellikleri eklemek için ihtiyacınız olan süre: Birkaç gün

Sonraki adımlar

Tebrikler! Web sitesi nasıl kurulur yolculuğunun ilk adımlarını tamamladınız. Ama henüz bitmedi, sitenizi geliştirmek için yapabileceğiniz çok şey var.

Profesyonel bir e-posta adresi oluşturun

İşletme adınızla eşleşen profesyonel bir e-posta adresiniz olması son derece önemlidir. Profesyonel bir e-posta adresi güven aşılar ve ziyaretçilerinize markanızı ciddiye aldığınızı gösterir. Eğer hâlâ profesyonel bir e-posta adresiniz yoksa GoDaddy’den alıp kolayca alan adınızla eşleştirebilirsiniz.

E-posta pazarlama hakkında bildi edinin

E-posta hâlâ en uygun maliyetli pazarlama yöntemi ve potansiyel yatırım getirisi bir bülteni hazırlamak için gereken süreye değer. Güçlü bir e-posta pazarlama kampanyası takipçilerinize bilgi verir, ürün farkındalığını artırır ve işletmenizi insancıllaştırır.

Sosyal medya pazarlamasını araştırın

Facebook, Twitter, Instagram ya da benzeri bir sosyal platformda değilseniz, çok şey kaçırıyorsunuz. Günümüzde sosyal olmak çok önemli. Sosyal medya, küçük işletme sahiplerine takipçileriyle iletişim kurmak ve marka bilinirliğini artırmak için birçok fırsat sunar.

Blog yazmayı düşünün

Yazımızda buna daha önce kısaca değinmiştik ama yeniden bahsetmeye değer. Blog yazmak SEO için çok iyidir ve kendinizi bir düşünce lideri olarak konumlandırabilmenizi sağlar.

Google Analytics ve site testi

Web siteniz için her zaman daha iyisini yapabilirsiniz. Başarınızı ölçmek ve neyin işe yarayıp neyin yaramadığını belirlemek için Google Analytics ve ısı haritalarından faydalanın. Sonra yaklaşımınızı ona göre değiştirin.

Online güvenlik

Web sitesi nasıl kurulur öğrenip bir site kurduğunuza göre, şimdi sıra onu korumaya geldi. Müşterilerinizin bilgilerini korumak ve arama motoru sonuç sıralamanızı iyileştirmek için bir SSL sertifikası almanız gerekir. Ondan sonra web sitenizi kötü amaçlı yazılımlardan, virüslerden ve bilgisayar korsanlarından korumalısınız. Web sitesi güvenliğine yatırım yapmak iyi bir tercih olabilir.

Web sitesi nasıl kurulur: 10 puanlık web sitesi testi

Öne çıkan bir web sitesine sahip olduğunuzdan emin olmak ister misiniz? Aşağıdaki 10 soruya cevap vererek web sitesi nasıl kurulur aşamalarını başarıyla tamamlayıp tamamlamadığınızı ölçebilirsiniz. Başardıysanız, kurduğunuz web sitesini dünyaya açabilirsiniz! Hâlâ eksik olduğunuz yerler varsa yazıya geri dönüp neleri geliştirebileceğinize bakabilirsiniz.

1. Tasarım fikirleri araştırıp bir alan adı seçtiniz mi?
2. Web sitesi kurmak için hangi yöntemi seçeceğinize (DIY ya da DIFM) ve hosting planınıza karar verdiniz mi?
3. Bir e-ticaret sitesi kuruyorsanız, ürünlerinizin görsellerini ve açıklamalarını eklediniz mi? Ödeme ve teslimat yöntemlerine karar verdiniz mi?
4. İşletmenizin hikayesini anlatan güçlü ve etkileşime teşvik edici içerikler ürettiniz mi?
5. Beş temel sayfanızı hazırladınız mı (Anasayfa, Hakkımızda, Ürünler/Hizmetler, Görüşler, İletişim)?
6. Küçük işletme web siteniz için arama motoru optimizasyonunu (SEO) araştırdınız mı?
7. Sektörünüzle alakalı anahtar kelimeleri araştırdınız mı?
8. Sayfalarınızı arama motorlarının beğenmesi için görselleri optimize edip etiket kullandınız mı?
9. İşletmeniz için yerel SEO yöntemlerinden faydalandınız mı?
10. Reklam vermek için TBM ya da BGBM gibi diğer yöntemleri de araştırdınız mı?

Bitirdiniz mi? Harika. Kaç soruya “evet” cevabı verdiğinizi toplayın ve fikrinizi internete taşımaya hazır olup olmadığınızı görün.

0 – 4 İşe daha yeni başlamışsınız gibi görünüyor. Bu adımların herhangi birinde takılırsanız, GoDaddy’i arayın. Uzmanlarımız size yardımcı olabilirler.

5 – 7 Doğru yoldasınız! Bir alana odaklanın ve orayı iyileştirmeye çalışın.

8 – 10 Hazırsınız! Web sitenizi bir adım daha öteye taşımak ister misiniz? E-posta pazarlamaya bir şans verin.

Küçük işletmeler için web sitesi nasıl kurulur konusu ve daha fazlası hakkında bilgi almaya devam etmek ister misiniz? GoDaddy Blog’u takip edin. Girişimcilere ve yeni işletme sahiplerine yardımcı olmak için içeriklerimizi düzenli olarak güncelliyoruz.